Rusko požiadalo spoločnosť Apple a taktiež niekoľko ďalších technologických gigantov, aby do konca roka 2021 v krajine otvorili svoje pobočky. Pokiaľ tak neurobia, tamojšia vláda im hrozí obmedzením či dokonca zakázaním činnosti na trhu. Bez oficiálneho zastúpenia tu totiž už viac nemôžu fungovať.

Ako prvá o tejto situácii informovala agentúra Reuters. Štátny komunikačný úrad Roskomnadzor v pondelok zverejnil zoznam spoločností, ktoré musia urýchlene konať. Spadá sem Apple ale tiež Facebook, Google, TikTok, Twitter či dokonca Telegram.

- Reklama -

Pokiaľ jednotlivé firmy nebudú mať do nového roka v krajine svoje vlastné zastúpenie, môžu byť potrestané „obmedzeniami v oblasti reklamy, zhromažďovania údajov a prevodu peňazí alebo úplným zákazom“

Ako taktiež poznamenáva Reuters, cieľom Ruska je posilniť a podporiť svoj domáci technologický sektor oproti tomu americkému.

Krajina už navrhla dane pre zahraničné digitálne služby, zníženie daní pre miestne IT spoločnosti a dokonca aj požiadavky, aby elektronické zariadenia predávané v Rusku boli vybavené dopredu predinštalovaným ruským softvérom. O tom sme vás informovali začiatkom roka v tomto článku.

Ďalšie problémy pre americké firmy 

Rusi vyhrali nad Applom. Do iPhonu budú môcť predinštalovať vlastné aplikácie
Zdroj: technologies.ca

Roskomnadzor tiež uviedol, že okrem toho, že sa od spomínaných spoločností vyžaduje aby mali kancelárie v Rusku, musia tiež súhlasiť s „obmedzením prístupu k informáciám, ktoré porušujú ruskú legislatívu“.

To samozrejme stavia jednotlivé firmy do zložitej situácie, pretože informácie, ktoré porušujú ruskú legislatívu môžu v podstate znamenať cenzurovanie akýkoľvek informácií, ktoré sú v rozpore s ruskou vládou.

Za zmienku tiež stojí to, že Rusko nedávno začalo protimonopolné konanie proti spoločnosti Apple týkajúce sa internetového obchodu App Store s tvrdením, že spoločnosť musí skončiť so zneužívaním trhu.

Žiadna zo spoločností, ktorej sa dnešné novinky týkajú sa zatiaľ ku prípadu nevyjadrila. Uvidíme teda ako to vo finále dopadne. Čo si myslíte o tomto kroku vy?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5mac
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.