Rusko požiadalo spoločnosť Apple a taktiež niekoľko ďalších technologických gigantov, aby do konca roka 2021 v krajine otvorili svoje pobočky. Pokiaľ tak neurobia, tamojšia vláda im hrozí obmedzením či dokonca zakázaním činnosti na trhu. Bez oficiálneho zastúpenia tu totiž už viac nemôžu fungovať.

Ako prvá o tejto situácii informovala agentúra Reuters. Štátny komunikačný úrad Roskomnadzor v pondelok zverejnil zoznam spoločností, ktoré musia urýchlene konať. Spadá sem Apple ale tiež Facebook, Google, TikTok, Twitter či dokonca Telegram.

Pokiaľ jednotlivé firmy nebudú mať do nového roka v krajine svoje vlastné zastúpenie, môžu byť potrestané „obmedzeniami v oblasti reklamy, zhromažďovania údajov a prevodu peňazí alebo úplným zákazom“

Ako taktiež poznamenáva Reuters, cieľom Ruska je posilniť a podporiť svoj domáci technologický sektor oproti tomu americkému.

Krajina už navrhla dane pre zahraničné digitálne služby, zníženie daní pre miestne IT spoločnosti a dokonca aj požiadavky, aby elektronické zariadenia predávané v Rusku boli vybavené dopredu predinštalovaným ruským softvérom. O tom sme vás informovali začiatkom roka v tomto článku.

Ďalšie problémy pre americké firmy 

Rusi vyhrali nad Applom. Do iPhonu budú môcť predinštalovať vlastné aplikácie
Zdroj: technologies.ca

Roskomnadzor tiež uviedol, že okrem toho, že sa od spomínaných spoločností vyžaduje aby mali kancelárie v Rusku, musia tiež súhlasiť s „obmedzením prístupu k informáciám, ktoré porušujú ruskú legislatívu“.

To samozrejme stavia jednotlivé firmy do zložitej situácie, pretože informácie, ktoré porušujú ruskú legislatívu môžu v podstate znamenať cenzurovanie akýkoľvek informácií, ktoré sú v rozpore s ruskou vládou.

Prečítajte si tiež  Severokórejčan prepašoval do krajiny seriál Squid Game na USB. Čaká ho trest smrti

Za zmienku tiež stojí to, že Rusko nedávno začalo protimonopolné konanie proti spoločnosti Apple týkajúce sa internetového obchodu App Store s tvrdením, že spoločnosť musí skončiť so zneužívaním trhu.

Žiadna zo spoločností, ktorej sa dnešné novinky týkajú sa zatiaľ ku prípadu nevyjadrila. Uvidíme teda ako to vo finále dopadne. Čo si myslíte o tomto kroku vy?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5mac
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.