Dvaja podvodníci, ktorí v priebehu troch rokov ukradli spoločnosti Apple 1,5 milióna dolárov pomocou jej vlastnej technológie, boli odsúdení na 13 rokov väzenia. Ako uvádza portál Macrumors, šikovným spôsobom si vytvárali darčekové poukážky pomocou zariadenia, ktoré odcudzili priamo v Apple Store.

Aby sme boli konkrétnejší, podvod sa uskutočňoval prostredníctvom ručného zariadenia určeného len pre zamestnancov, ktoré sa nazýva „Isaac„. Zamestnanci maloobchodu nosia Isaac v predajni, pomocou čoho môžu kontrolovať zásoby a predávať produkty zákazníkom.

Podľa zverejnených informácií chodil jeden z podvodníkov do predajní Apple Store po celej USA a čakal na vhodnú chvíľu, aby Isaac ukradol. Potom si sadol pred ten istý obchod, pričom Isaac bol stále pripojený k rovnakej Wi-Fi sieti. Skrz prihlásený účet zamestnanca podvodník získal digitálne darčekové karty v hodnote tisícov dolárov.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Kódy na uplatnenie digitálnych darčekových kariet následne stačilo načítať do aplikácie Wallet, vďaka čomu sa vygenerovali QR kódy, ktoré poslal druhému podvodníkovi cez iMessage.

Ten s nimi mohol vojsť do predajne Apple Store pokojne aj na druhej strane USA a nakúpiť“ si celý rad hodnotných zariadení bez väčšieho podozrenia. Tento postup sa opakoval po celej krajine, vďaka čomu sa dvojici podľa obžaloby podarilo získať produkty od Apple v hodnote 1,5 milióna dolárov.

Vystopovala ich FBI za pomoci GPS signálu z ich mobilných zariadení 

Jeden z podvodníkov napríklad ukradol v Texase digitálne darčekové karty v hodnote 50 000 dolárov, zatiaľ čo jeho partner v ten istý deň použil darčekové karty na nákup Apple produktov v New Yorku.

Dvojica bola odhalená pri krádeži zariadenia Isaac za pomoci kamerových záznamov. Následne ju vypátrala FBI pomocou mobilného zariadenia a GPS signálu. Obaja zúčastnení sa priznali k podvodu s bankovníctvom.

Prečítajte si tiež  Recenzia: Kúpil som repasovaný iPhone XS Max so zárukou od tejto spoločnosti. Oplatilo sa?

Podľa tlačovej správy prokuratúry Spojených štátov amerických v severnom okrese Texasu boli páchatelia odsúdení na úhrnný trest 13 rokov vo federálnom väzení a bolo im nariadené zaplatiť spoločnosti Apple náhradu škody vo výške 1,26 milióna USD.

Nie je jasné, či spoločnosť Apple vykonala nejaké zmeny vo svojich interných systémoch a prístupe k zamestnaneckým účtom na Isaacs, aby zabránila ďalším pokusom o rovnaký podvod.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJMacRumors
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.