Určite si sa už zamyslel nad tým, ako vieme dopredu povedať, že Apple predstaví taký a taký iPhone a tak isto vieme aj to, čo všetko bude ponúkať. Vždy o tom píšeme prakticky pol roka pred predstavením nového smartfónu a vždy sa minimálne 80% toho, čo predpokladáme naplní. Hovoríme tu o takzvaných únikoch priamo z Applu, kedy majú niektorí zamestnanci reči aj na miestach, kde by ich nemali mať. Ako je to možné?

Bezpečnosť

Než začneme hovoriť o tom, ako to vlastne je s tými únikmi, pozrime sa, ako to je v Apple s bezpečnosťou, respektíve nielen v Apple, ale v podstate v každej väčšej technologickej spoločnosti, ktorá pracuje na tajných projektoch. Ako pekný príklad toho si môžeme povedať o prvom iPhone. Ten bol predstavený ešte začiatkom roka 2007, no najlepšie na tom bolo, že prakticky nikto nevedel, na čom vlastne pracuje. Všetko bolo super tajné. Vývojári dostali za úlohu navrhnúť pekné používateľské rozhranie pre zariadenie, ktoré však nebolo bližšie definované.

Dizajnéri zase telefón nakresliť a navrhnúť, no nevedeli, aký softvér sa bude nachádzať vo vnútri. Inžinieri mali urobiť následne zostavu istých komponentov pre smartfón, ale okrem rozmerov nepoznali jeho dizajn, respektíve poznali, ale nie v takej podobe, v akej sme sa s ním nakoniec stretli aj my.

Všetko to komplikoval aj fakt, že toto šialenstvo musel niekto riadiť. Steve Jobs to mal celé pod palcom a dokázal predstaviť v maximálnom utajení a s neuveriteľným momentom prekvapenia smartfón, ktorý o pár rokov zmenil priemysel. Podotýkame, že o tom prakticky nikto zo zamestnancov nevedel a aj ak niečo tušili mali prísne zakázané o tom vôbec diskutovať.

Čo sa týka predstavenia, aby nič neuniklo dopredu, Steve Jobs zobral telefón každému jednému, kto bol na mieste príprav. Bolo ho jednoducho zakázané používať. Niekoľko dní pred predstavením dokonca tí najzainteresovanejší, ktorí vedeli, čo sa ide predstaviť, nemohli ani len vyjsť zo samotnej prezentačnej sály. Spali tam. Nakoniec to ale vyšlo a ľudia padli do kolien.

Na tú dobu to bolo vážne prelomové zariadenie. Ako teda môžeš vidieť minimálne na tomto príklade, bezpečnosť bola za čias Steva Jobsa prvoradá. Nemôžme ale povedať, že teraz by to bolo ináč. Hoci to už možno nie je také prísne, predsalen to stále platí. Ak niekto pracuje na novom iPhone asi by mu bolo zbytočné niečo tajiť.

Prečítajte si tiež  iPhone 16 Pro Max má extrémnu výdrž batérie. Patrí k tomu najlepšiemu na trhu

Avšak ak si spomenieme na Apple Watch, do dňa predstavenia, kedy prišiel prvý únik niekoľko hodín pred ich príchodom o nich nikto nevedel. Jediné zmienky boli vďaka patentovým známkam, ktoré si Apple zaregistrovalo, ale ako vieme, Apple si toho patentuje každý rok veľa, a tak vôbec nemuselo ísť o budúce zariadenie. V Apple teda nemôžu „vtačiky štebotať“, len tak ako sa im zachce. Problémom sú sankcie. Každý zamestnanec automaticky podpíše s príchodom na svoje miesto súhlas s tým, že čo sa stane v Apple, ostáva v Apple. O zariadeniach nemôžu zamestnanci hovoriť ani manželkám, proste nikomu.

iPhone - svetapple.sk

Kde sa teda berú úniky

Okej, vieme teda, že z Apple asi vietor nefúka. Ak by si tu pracoval a rozhodol by si sa niečo niekomu povedať, veľmi by si riskoval. Apple vraj vysiela aj vlastných „špehov“, ktorí sa snažia niečo zistiť a ak povieš viac ako môžeš, automaticky dostávaš výpoveď. To ale nie je všetko. Pokiaľ by si pikantné informácie prezradil napríklad nejakým novinárom, mohol by si dokonca dostať pokutu či byť rovno trestne stíhaný. To riskovať určite chcieť nebudeš.

Apple dokáže veľmi ľahko zistiť odkiaľ informácia pochádza, vďaka falošným informáciám, ktoré prezrádza zamestnancom. Poväčšine každý vie niečo iné. Napríklad, keď niekto pracuje, dajme tomu na fotoaparáte pre iPad, pokojne ti môžu povedať o tom, že bude pre iPhone. Ty následne prezradíš informáciu s niečim konkrétnym (napríklad o danom objektíve alebo o rozlíšení) a spomenieš, že inovácia príde spolu s ďalším iPhonom. Realita je ale iná a ten, kto to prezradil, je už automaticky prezradený.

Skutočné miesto, odkiaľ to všetko prichádza je Čína a dodávatelia spoločnosti. Väčšinou si nedokážu udržať vlastných ľudí a zamestnancov, ktorí nemajú peniaze (pracovníci vo fabrikách) a ľahko sa nechajú podplatiť. Všetko to, čo v Apple tak pracne taja nakoniec aj tak prezradí Čína a pri tých množstvách, ktoré Apple predá a vyrába sa ani nečudujeme, že sa toho nedá zbaviť. Navyše tí, ktorí tieto správy prinášajú spoľahlivo sú analytici, a tí už vedia presne komu zavolať aby sa dozvedeli niečo nové. Následne si overia pravdepodobnosť a informáciu dajú do sveta.

Foxconn - svetapple.sk

Môžeme teda tomu veriť?

Koniec koncov áno. Informácie o nových iPhonoch, iPadoch či Macoch, ktoré sa k nám dostávajú ešte pred predstavením týchto zariadení sú naozaj pravdivé (aj keď nie úplne všetky so 100% samozrejmosťou). Za tie roky, počas ktorých vedieme tento magazín sa nám prakticky vždy stalo, že nám väčšina týchto informácií, ktoré sa dostali von, aj naozaj vyšla.

Prečítajte si tiež  Nový MacBook Pro 14" a 16" je väčší a ťažší. Apple mení stratégiu boja proti konkurencii

V minulosti dokonca istý zamestnanec vynášal šasi iPhonov priamo z továrne a následne ich za obrovské peniaze predával na čiernom trhu. Zariadenie ale nebolo predstavené a my sme videli jeho fotky. Len tak mimochodom, dostal niekoľko ročné väzenie a rovnako tak aj pokutu. Apple má aj v Číne „políciu“, proti únikom ale zatiaľ nefunguje tak, ako by fungovať mohla. Hoci Tim Cook kedysi tvrdil, že sprísni podmienky.

únik - svetapple.sk

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.