Len včera sme vás informovali o tom, že spoločnosť Apple je aktuálne najhodnotnejšia firma na celom svete, pretože sa jej znova podarilo prekročiť magickú hranicu trhovej kapitalizácie na úrovni 3 biliónov amerických dolárov. A aj keď sa predpokladá ďalší rast, ktorý môže v najbližších mesiacoch dosiahnuť až 25 %, niektorí investori nie sú spokojní.

Ako informuje portál 9to5mac, technologický ggiant z Cupertina musí riešiť nepríjemný súdny spor, za ktorým stojí skupina akcionárov. Tí sa po výrokoch Tima Cooka z rokov 2018 – 2019 cítia byť podvedení, hoci sa od tej doby zvýšila hodnota spoločnosti Apple viac ako štvornásobne. Znamená to, že ak svoje akcie nepredali, veľmi dobre zarobili.

Tim Cook konkrétne koncom roka 2018 vyhlasoval finančné výsledky za uplynulý štvrťrok. Pri štandardnom telefonáte s investormi povedal, že v uplynulom období mali negatívne dopady na predaj iPhonu rôzne ekonomické faktory, ako aj situácia vo svete.

Akosi však zabudol spomenúť, že Apple malo veľký problém v Číne, kde sa v posledných desiatich rokoch pokúša vo veľkom expandovať. Ide o obrovský trh, na ktorom aj s malým podielom dokáže dosiahnuť rekordné čísla.

Hodnota Apple sa prepadla o 74 miliárd dolárov 

Apple logo new york apple store
Zdroj: INC

Povinnosťou generálneho riaditeľa spoločnosti Apple bolo pritom už v tom čase hovoriť o Číne, ako o krajine, ktorá z obchodného hľadiska vyvoláva obavy. Apple tu bojuje s mimoriadne silnou konkurenciou, ktorá sa ho snaží poraziť prakticky v každej jednej kategórii produktov od iPhonu, cez AirPods až po iPad či počítače Mac.

Všetko sa však zmenilo až o pár mesiacov neskôr, kedy sa Tim Cook rozhodol investorov informovať, že predajné čísla v Číne boli výrazne horšie, ako sa predpokladalo.

V dôsledku toho sa hodnota akcii v priebehu krátkeho času prepadla o šialených 74 miliárd amerických dolárov. Akcionári sú preto presvedčení, že išlo len o stratégiu technologického giganta zachovať si vysokú hodnotu v dôležitom období, ktorá bola cielená a svojim spôsobom aj nelegálna.

Loopi Eco Case
Reklama

O tom, kto má v tejto oblasti pravdu bude rozhodovať súd. Každopádne platí, že v spomínanom období mala jedna akcia hodnotu zhruba 45 – 55 $, pričom dnes atakuje historické maximá na úrovni 190 – 200 $.

Myslíte si, že sa Apple dopustilo podvodu? Dajte nám vedieť v komentároch.

Hodnota spoločnosti Apple
Zdroj: Google

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  6 aplikácií, ktoré dnes stiahneš zadarmo. (2.12.2019)
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.