Apple profituje na službách stále viac a viac

V časoch, kedy sme medzi služby radili len App Store a iTunes Store sa jednalo o segment so zanedbateľným vplyvom na celkové tržby. V súčasnosti však poznáme viacero softvérových produktov, ktoré spoločne zarábajú skoro toľko, čo Mac a iPad dokopy.

Do tejto kategórie by sme mohli zaradiť App Store, Mac App Store, Apple Music, Apple Pay, AppleCare, Apple TV +, Apple Arcade, Apple News +, Apple fitness a ďalšie. Ako môžete vidieť sami, málo ich veru nie je.

Dokopy sa toto odvetvie postaralo v priebehu Q4 2020 o príjmy vo výške 15,8 miliardy amerických dolárov. Jedná sa o absolútny rekord, ktorý sa bude prekonávať iba ťažko. Len tak pre porovnanie, Apple počas Q4 2019 atakovalo čiastku 12,7 miliárd v rovnakom odvetví. To je veru slušný nárast.

Ak by sme sa na to pozreli v širšom meradle, Apple dosiahlo počas Q4 2020 celkové tržby vo výške 111,4 miliardy amerických dolárov. Samotný segment služieb predstavuje zhruba 14%, čo je celkom dosť. Netreba tiež zabúdať, že všetky služby nie sú ani zďaleka dostupné po celom svete a takisto ich zatiaľ používa iba hŕstka majiteľov jablkových zariadení.

Pokiaľ to takto pôjde ďalej, potenciál je oveľa väčší, než súčasný stav. Môžeme predpokladať, že o 5-10 rokov bude Apple na službách dosahovať rovnaké tržby, ako za všetky svoje hardvérové produkty dokopy. Držíme palce, nech sa to podarí.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJmacrumors
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.