Spoločnosť Apple sa opäť ocitla uprostred verejnej diskusie o ochrane osobných údajov. Nový spor sa týka požiadaviek FBI na prístup k uzamknutým telefónom a aplikáciám, ktoré boli súčasťou vyšetrovania pokusov o atentát. Situácia nabrala na intenzite po komentároch bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa, ktoré zazneli na nedávnom zhromaždení v Severnej Karolíne.
Trump vo svojom prejave spomenul, že FBI by mala vyvinúť tlak na Apple, aby jej firma pomohla odblokovať telefóny a aplikácie dvoch mužov obvinených z pokusov o atentát na jeho osobu. Podľa jeho slov ide o šesť mobilných telefónov, ku ktorým sa FBI nepodarilo získať prístup, a tri potenciálne zahraničné aplikácie nainštalované na telefóne jedného z podozrivých.
Trumpovi vadí zabezpečenie iPhonov
Podľa agentúry Bloomberg bývalý prezident poukázal na konkrétne prípady. Údajný atentátnik Thomas Matthew z Pensylvánie mal na telefóne aplikácie, ku ktorým sa FBI nepodarilo dostať.
Druhým mužom, ktorý bol zadržaný po streľbe na Floride je Ryan Wesley Routh. Ten mal pri sebe až šesť mobilov. Všetky zariadenia, predstavujú problém pre vyšetrovateľov, ktorí sa snažia preniknúť do ich obsahu. Bizarné však je, že ide o smartfóny od Samsungu.
Trumpove výzvy na zapojenie Apple do vyšetrovania otvorili diskusiu o možných technických a právnych dôsledkoch. Zvlášť komplikované by bolo, ak by mal Apple pomáhať s prístupom k zariadeniam, ktoré pochádzajú od Samsungu.
FBI sa k týmto novým výrokom oficiálne nevyjadrila. Predtým však informovala, že sa jej podarilo získať prístup k Crooksovomu telefónu. Otázkou zostáva, či a ako by mohla Apple pomôcť odblokovať šifrované aplikácie a zahraničné účty a aký dopad by to mohlo mať na súkromie a bezpečnostnú politiku. Nechajme sa prekvapiť, ako sa bude táto vec vyvíjať.
Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.