Keď spoločnosť Apple v roku 1976 začínala a vyrábala svoj prvý počítač Apple-1, musela sa pochopiteľne nejakým spôsobom dostať do povedomia ľudí. A nakoľko boli v tom čase značne obmedzené možnosti, ako tvoriť reklamu, Steve Jobs nelenil a jednoducho si ju navrhol na papieri sám. Zakladateľ Apple sem ručne napísal základné informácie a detaily, ohľadom počítača Apple-1, aby si vedel celú reklamu lepšie predstaviť.

Ako informuje portál Macrumors, teno obyčajný „zdrap“ papiera sa podarilo zachrániť a dnes má takú hodnotu, že tomu budete len ťažko veriť. Ručne napísaný návrh reklamy, ktorý by sme mohli označiť aj za prvý návrh reklamy spoločnosti Apple dochovaný do dnešných dní, sa totiž predal za šialených 175 759 $, čo je v prepočte zhruba 162 500 €. Zrazu tá vizitka Steva Jobsa, ktorá sa nedávno predala za cca 3 000 €, vlastne nebola až taká drahá.

Na papieri sa píše „Len doska + manuál, 75 dolárov. Skutočne výhodná ponuka„. Rovnako je tu aj podpis Steva Jobsa a dokonca aj korešpondenčná adresa na dom jeho rodičov, kde v tom čase býval, a v ktorého garáži zostrojil spolu so Stevom Wozniakom prvé funkčné počítače Apple-1.

Reklama bola uverejnená, no Jobs s ňou nebol spokojný 

Apple-1
Zdroj: RR Auction

Samotná reklama, ktorej bol tento papier predlohou, sa skutočne uverejnila v Interface Magazine v júli 1976. Okrem textu sa pri nej nachádzajú aj dve polaroidové fotografie počítača Apple-1, ktoré boli vyhotovené v The Byte Shop v Mountain View v Kaliforni.

Steve Jobs však s reklamou nebol celkom spokojný, nakoľko jeden z obrázkov nebol celkom ostrý, ale trochu rozmazaný. Jobs k tomu dodal, že to spôsobil pohyb fotoaparátu.

Kópiu reklamy dodal do aukcie blízky priateľ Steva Jobsa, ktorý bol prítomný pri vývojovej fáze počítača Apple-1. Tieto predmety mu boli darované, ako vzácne spomienky na novátora.

Predali sa aj ďalšie vzácne predmety za extrémne ceny

Apple-1
Zdroj: RR Auction

Okrem toho sa na aukcii predal aj originálny prevádzkový počítač Apple-1, na ktorom sa nachádzal podpis Steva Wozniaka za 223 520 $ a tiež šek Apple Computer, ktorý pochádzal z roku 1976 a nachádzal sa na ňom podpis Steva Jobsa a Steva Wozniaka za 135 261 $.

Ako teda môžete vidieť sami, tieto zberateľské predmety dnes majú neuveriteľnú hodnotu a predpokladá sa, že v budúcnosti bude iba narastať.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Video: Apple oslavuje 15 rokov partnerstva s organizáciou (RED)
Môže ťa zaujímať
- Reklama -