Možno ste si to nikdy neuvedomili, no spoločnosť Apple bola založená pomerne dávno. Stalo sa to konkrétne 1. apríla 1976 (toto nie je žart) a pri vzniku stáli traja ľudia. Menovite išlo o mená: Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne. Pokiaľ ste o poslednom z nich nikdy nepočuli, nie je to nič neobvyklé. Práve Wayne sa totiž hneď na začiatku zľakol podnikania a tak z tohto biznisu po pár dňoch vycúval. Dnes by mal jeho majetok hodnotu niekoľkých miliárd dolárov.

Apple začalo v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch s výrobou a predajom prvých osobných počítačov. V tejto oblasti je firma považovaná za akéhosi pioniera. Zariadenia boli samozrejme jednoduché, no na svoju dobu viac ako schopné. Firma rýchlo napredovala a už v roku 1984 predstavila legendárny Macintosh, ktorý bol pokrokový takmer vo všetkých smeroch.

Ovládal sa myšou skrz operačný systém s vlastným grafickým rozhraním. V mnohých veciach bol teda podobný alebo dokonca rovnaký ako produkty, ktoré používame aj dnes. Nezabúdajme, že odvtedy prešlo už skoro 50 rokov!

Nasledovalo o niečo ťažšie obdobie, počas ktorého z firmy odišiel Steve Jobs a do vedenia sa dostali ľudia, ktorí spoločnosť Apple potápali. Viacero produktov ľudia odmietli (bola medzi nimi herná konzola, fotoaparát či jedno z prvých PDA) a tak sa v polovici 90-tych rokov začalo šepkať o bankrote.

Steve Jobs sa vrátil a Apple začalo zbierať jeden úspech za druhým 

K tomu ale našťastie nikdy nedošlo, pretože práve v tomto období sa do firmy vrátil Steve Jobs a začal predstavovať jeden úspešný produkt za druhým. Všetko to začalo v roku 1998 s príchodom prvého iMacu a pokračovalo ďalšími verziami tohto počítača. Medzi tým sa však produktové portfólio Apple zariadení rozšírilo aj o hudobný prehrávač iPod (2001) a v roku 2007 prišla dodnes azda najväčšia revolúcia v podobe iPhonu.

Prečítajte si tiež  Svoj MacBook Pro M1 som oblial kávou. Čo sa presne pokazilo, kto ho opravil a ako som ušetril stovky eur?

Spoločnosť na úspech dotykového mobilného zariadenia nadviazala v roku 2010, keď predstavila iPad a všetko „zaklincovala“ inteligentnými hodinkami Apple Watch (2014).

Na záver už iba dodáme, že od tej doby sme sa dočkali ďalších zaujímavých produktov ako napríklad AirPods, HomePod atď, na ktoré sa spoliehame každý jeden deň. Zaujímavý je tiež fakt, že Apple toho zatiaľ v 21. storočí (23 rokov) preskákalo menej ako v 20. storočí (24 rokov). Aj preto je jasné, že nás čaká ešte veľa zaujímavých inovácií. Tešíte sa na ne?

Meta VRNa záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -