Podľa novej správy z denníka The Wall Street Journal schválil súdny výbor amerického Senátu pred pár dňami zákon o amerických inováciách a online voľbe, čo znamená, že sa o ňom bude hlasovať na pôde Senátu. Návrh zákona, ktorý bol prvýkrát predložený v lete, by si v prípade schválenia v súčasnej podobe vyžadoval zásadné zmeny v App Store. Apple by kvôli tomu mohlo prísť o miliardové ročné zisky.

Cieľom zákona je zabrániť dominantným platformám zneužívať svoje postavenie uprednostňovaním vlastných produktov a služieb pred produktmi a službami konkurencie.

- Reklama -

Repasovaný iPhone v TOP stave môžete mať vďaka ITya už za 149 € vrátane záruky!

Zásadné zmeny v App Store môžu prísť už čoskoro

Používateľom iPhonu a iPadu by zákon umožnil používať alternatívne obchody s aplikáciami alebo iné spôsoby inštalácie aplikácií do svojich zariadení mimo App Store. Operačný systém iOS by teda v podstate dovoľoval niečo, čo už roky funguje na Androide. Voči takémuto riešeniu sa ale tvrdo ohradil aj CEO Apple Tim Cook vo svojom dávnejšom vyhlásení. V tom vyslovene uviedol, že ak si chcú používatelia sťahovať akýkoľvek obsah z internetu, mali by si radšej kúpiť Android.

Technologický gigant z Cupertina je presvedčený o tom, že zavedením vyššie opisovanej zmeny by sa spotrebitelia stali zraniteľnými voči „malvéru, ransomvéru a podvodom“. K tomuto treba dodať, že každá aplikácia, ktorá sa dostane do App Store musí spĺňať prísne podmienky a takisto je kontrolovaná viacstupňovým procesom, ktorý má za úlohu odhaliť prípadne pochybenia bezpečnosti. Ak sa niečo potvrdí, apka sa do internetového obchodu nedostane.

Spoločnosť Apple vyzvala senátny justičný výbor, aby návrh zákona neschválil. Viacerí senátori naznačili, že by chceli vykonať niekoľko zmien, aby konečná podoba zákona mohla byť o niečo miernejšia. Existuje ale veľká šanca, že sa napokon dostane do platnosti. Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tom myslíte vy. Tešíme sa na všetky vyše postrehy a názory.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJMacRumors
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.