Ešte minulý mesiac sme vás informovali o tom, že spoločnosť Apple presunie výrobu niektorých iPhonov 14 do Indie, v snahe diverzifikovať svoje dodávateľské reťazce.

Ako dnes uviedol portál Gadgets360, spoločnosť Foxconn už medzičasom začala montovať prvé kusy zariadenia pre tamojší trh. Teraz sa však zdá, že to týmto krokom zďaleka nekončí.

Technologický gigant z Cupertina mal okrem toho ešte v priebehu minulého týždňa poprosiť svojich dodávateľov, aby do Indie presunuli aj časť výroby slúchadiel AirPods a Beats v snahe znížiť svoju závislosť od Číny. Tú len tak mimochodom v minulosti vybudoval sám Tim Cook.

Ak sa teraz pýtate, prečo to spoločnosť Apple vlastne robí napriek výhodným podmienkam a dobrým vzťahom, odpoveď je úplne jednoduchá. Dôvodom je rastúce geopolitické napätie medzi USA a Čínou, ktoré sa spoločnosti Apple priamo dotýka. A to je pre firmu rizikom.

Budúcnosť Apple produktov nie je v Číne 

iPhone 14 Pro Max
Zdroj: Unsplash / Victor Serban

Známy analytik Ming-Chi Kuo v sérii tweetov priblížil, že Apple bude chcieť v blízkej budúcnosti vyrábať väčšinu svojich iPhonov práve v Indii, pričom značné percento výroby MacBookov sa presunie do Thajska.

Aby toho nebolo málo, spoločnosť Apple chce podľa analytika spolupracovať so skupinou Tata Group a so spoločnosťami Pegatron alebo Wistron na spoločnom rozvoji globálnej montáže iPhonov v Indii.

V súčasnosti sa v krajine vyrobí približne 80 % zariadení, ktoré putujú na domáci trh.

V priebehu 3 – 5 rokov má Apple radikálne plány 

Foxconn Apple
Zdroj: Reuters

Cieľom spoločnosti Apple je, aby až 25 – 30 % produktov smerujúcich na globálnych trh bolo vyrobených mimo Čínu. Do USA by však v priebehu troch až piatich rokov nemal putovať jediný produkt s nahryznutým jablkom v logu, ktorý ponesie označenie „Made in China“.

Spoločnosť Apple pocítila najmä pri pandémii Covid-19, že spoliehať sa len na jednu krajinu v rámci výroby stoviek miliónov produktov nie je ten najlepší nápad.

Predstavte si však, čo by sa dialo, ak by Čína vojensky zaútočila na Tchajwan podobne, ako Rusko napadlo Ukrajinu. Apple by malo s radikálnymi rozhodnutiami doslova zviazané ruky.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Prečítajte si tiež  Apple kedysi sponzoroval Porsche. Replika závodného špeciálu stojí 500 000$!

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -