Spoločnosť Apple začína pociťovať problémy, ktoré súvisia s jej neustálym honom za čo najvyšším ziskom a najnižšími nákladmi. Práve Tim Cook bol tým človekom, kto rozhodol, aby bola Čína použitá ako jedna veľká montážna linka. Stalo sa tak ešte v časoch, keď vo firme pôsobil ako prevádzkový riaditeľ.

Problémom však je, že Čína nie je pre Apple len veľkým výrobcom produktov ale takisto aj dôležitým trhom. Predaje smartfónov a iných zariadení tu hravo prekonávajú aj Európu. Akékoľvek ohrozenie súvisiace s touto krajinou môže mať teda fatálne následky na finančné zdravie spoločnosti. A preto k nemu treba pristupovať opatrne.

Aj to je dôvod, prečo Cook už v roku 2019 rozhodol o začatí výraznej diverzifikácie dodávateľských reťazcov. Technologický gigant sa postupom času sťahuje aj do Indie, Vietnamu, Indonézie či najnovšie do Brazílie. Proces je však strašne pomalý.

Vojenský konflikt na Taiwane

Tim Cook v továrni Foxconn! - svetapple.skAko sa hovorí, jedna nočná mora môže viesť ku ďalšej. Čína by sa podľa Marka Gurmana z agentúry Bloomberg mohla povzbudiť tým, čo vidí na Ukrajine. Na základe toho môže veľmi rýchlo padnúť rozhodnutie, že je čas prevziať kontrolu nad Taiwanom, na ktorom sa nachádzajú najväčšie výrobné haly polovodičov na svete.

Vladimír Putin nám totiž v uplynulých týždňoch ukázal, že Západ nemôže podniknúť žiadnu vojenskú akciu na obranu Ukrajiny, nakoľko hrozba totálnej jadrovej vojny je príliš desivá. Jediné, čo môžu naše vojenské sily urobiť je sedieť, pozerať sa a dúfať, že sa ekonomické sankcie napokon ukážu ako dostatočne účinné. To isté by platilo aj pre Taiwan.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Veľká časť sveta by úplne rovnakým spôsobom uvalila finančné sankcie na Čínu, hoci by to malo vysoký globálny a ekonomický dopad na bežných spotrebiteľov.

Mohlo by si v tejto krajine ale dovoliť zaujať zásadné stanovisko aj také Apple? Nielen že by firma obetovala veľkú časť predaja na území samotnej krajiny, ale taktiež by nebola schopná uspokojiť dopyt po produktoch z celého sveta. Po stránke výroby by to bolo zhruba rovnaké, ako by sa dnes nachádzala väčšina montážnych liniek niekde v Rusku.

Netreba zabúdať, že spoločnosť Apple je príliš veľká na to, aby mohla konať zo dňa na deň. Je síce pravda, že v uplynulých rokoch značne pokročila v diverzifikácii svojich výrobných a montážnych procesov, avšak tempo, akým tak učinila, by sme mohli označiť za slimáčie. Teraz budú tieto rozhodnutia kľúčové…

Strata 8 miliárd dolárov v najbližšom období 

Ako poznamenáva Gurman, spoločnosť Apple veľmi rada vyhlasuje, že jej dodávateľský reťazec je globálny a že zďaleka nie je závislý od Číny. Realita je však úplne iná, čo nám potvrdila aj pandémia COVID-19. Práve tá neraz spôsobila vrásky na čele vedúcim predstaviteľom spoločnosti, investorom ale aj samotným spotrebiteľom.

Toto bolo obzvlášť cítiť počas posledného konferenčného hovoru s investormi, kde Apple vyhlasovalo rekordné finančné výsledky za prvý štvrťrok 2022. Práve pri tejto príležitosti firma varovala, že v druhom štvrťroku očakáva nedostatok niektorých produktov, čo je do určitej miery vyvolané lockdownom viacerých miest v Číne.

Prečítajte si tiež  iOS 16 a iPadOS 16: dátum predstavenia, podporované zariadenia a všetky očakávané novinky (aktualizované 18. 5. 2022)

Tržby sa na základe toho môžu znížiť až o 8 miliárd dolárov, čo sa približne vyrovná tomu, akoby spoločnosť Apple v najbližších troch mesiacoch nepredala jediný iPad. A to je trochu extrém.

Architektom tohto problému je Tim Cook 

Aj keď je Tim Cook poväčšine uznávaný za to, s akým pokojom vedie najhodnotnejšiu technologickú spoločnosť na svete, tentoraz sa ukazuje, že nie všetky jeho rozhodnutia sú úplne správne. Hoci si Apple v uplynulých desiatich rokoch užívalo nádherné časy blahobytu, čoskoro sa to môže otočiť o 360 stupňov. Hlavnou príčinou je práve súčasný generálny riaditeľ.

Ako sme už naznačili na začiatku, práve on bol architektom „čínskeho montážneho modelu“, známeho aj pod skratkou FATP. Ten zahŕňa konečnú montáž produktov, testovanie a balenie. Drvivá väčšina Apple produktov prechádza týmto procesom práve v Číne. Aj to je dôvod, prečo sa na vašom MacBooku Pro, iPade alebo iPhone nachádza nápis „Assembled in China“.

Gurman na záver poznamenáva, že zatiaľ čo pandémia COVID-19 môže byť dočasným problémom, Apple sa začína stretávať s čoraz väčším množstvom rizík, ktoré nejakým spôsobom súvisia s Čínou.

Prečítajte si tiež  Prečo chce Apple získať váš starý iPhone pri predaji toho nového? Dôvodov je viac

Aj preto by malo svoje nahromadené miliardy minúť čo možno najrozumnejším spôsobom a urýchlene ich investovať do vytvorenia nového, oveľa globálnejšieho dodávateľského reťazca finálnej montáže. Firma by tiež mala zvýšiť svoj tlak na plne automatizovanú výrobu.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5Mac
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.