Začiatkom tohto roka YouTuber Jon Prosser zdieľal sériu videí, v ktorých prezentoval údajné rendery systému iOS 19. Ten nakoniec spoločnosť Apple predstavila ako iOS 26 na konferencii WWDC 2025. Prosser v nich ukázal prepracovaný dizajn aplikácií ako Fotoaparát či Správy a v apríli zverejnil detailnejší pohľad na nové vizuálne rozhranie „Liquid Glass“. Teraz však kvôli tomu musí čeliť problémom.
Hoci niektoré prvky sa nezhodovali presne, mnohé z jeho únikov boli presné a zodpovedali skutočným zmenám v systéme iOS 26. Podľa spoločnosti Apple sa však tieto informácie nedostali na verejnosť náhodou.
Spoločnosť Apple sa chce brániť proti únikom
Apple 17. júla 2025 podal žalobu na Jona Prossera a Michaela Ramacciottiho, v ktorej ich obviňuje zo zneužitia obchodného tajomstva a porušenia federálneho zákona o počítačovom podvode. Spoločnosť tvrdí, že dvojica sa vedome snažila získať prístup k vývojárskemu iPhonu, ktorý vlastnil Ethan Lipnik. Ide o zamestnanca Apple a zároveň priateľa Ramacciottiho.
Žaloba opisuje sériu krokov, ktoré podľa Apple viedli k neoprávnenému získaniu informácií z vývojárskeho zariadenia. Prosser mal Ramacciottimu navrhnúť, aby získal prístupový kód k Lipnikovmu iPhonu a sledoval, kedy bude Lipnik dlhší čas mimo bytu. V tom čase Ramacciotti údajne uskutočnil FaceTime hovor s Prosserom, v ktorom mu ukázal iOS 26 spustený na vývojárskom iPhone.
Prosser si hovor nahral pomocou softvéru na snímanie obrazovky a následne tieto zábery použil na vytvorenie renderov, ktoré zverejnil vo svojich videách.
Po incidente nastali poriadky vo vlastných radoch
Apple tvrdí, že vývojársky iPhone obsahoval veľké množstvo citlivých údajov, ktoré sú súčasťou obchodného tajomstva spoločnosti. Hovorcovia firmy tiež uvádzajú, že Ethan Lipnik porušil interné zásady spoločnosti tým, že umožnil takýto prístup k vývojovému zariadeniu. V zápätí na to samozrejme prišiel o prácu.
Spoločnosť Apple teraz od súdu žiada, aby zakázal ďalšie zverejňovanie dôverných informácií, ktoré sú jej obchodným tajomstvom. Okrem toho požaduje aj náhradu škody. Incident môže mať závažné dôsledky pre bezpečnosť budúcich produktov.
Na druhej strane Jon Prosser sa už vyjadril prostredníctvom sociálnych sietí, že s verziou udalostí prezentovanou Apple nesúhlasí. Tvrdí, že nevedel, ako boli informácie získané, nepoznal žiadne heslá a nevedel, že ide o vývojársky iPhone. Podľa vlastných slov má dôkazy, ktoré ukazujú jeho nevinu, a tvrdí, že sa na rozhovor so spoločnosťou Apple teší.
Celý prípad má potenciál ovplyvniť nielen spôsob, akým Apple chráni svoje produkty počas vývoja, ale aj postavenie tech žurnalistov a leakerov, ktorí zverejňujú predčasné informácie o pripravovanom softvéri či hardvéri. Súdne konanie môže vytvoriť precedens pre podobné prípady v budúcnosti. Nechajme sa prekvapiť, ako táto kauza dopadne.
Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 200 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.