Očakávaná aktualizácia pre počítače Mac prinesie ešte lepší spôsob, ako zabezpečiť svoje osobné údaje a heslá na internete. Majitelia Macov, ktorí testujú aktualizáciu macOS Sonoma, môžu oddnes používať heslá z iCloud Keychain aj v prehliadačoch tretích strán.

Vďaka novému updatu bude možné kľúčenku používať aj v prehliadačoch Google Chrome, Microsoft Edge a ďalších. Známa vychytávka umožní automaticky vypĺňať heslá a jednorazové kódy a tiež ukladať nové heslá z prehliadačov tretích strán.

Spoločnosť Apple práve vydala rozšírenie iCloud Passwords Chrome, ktoré si môžu používatelia macOS Sonoma stiahnuť a nainštalovať už v týchto chvíľach. Vďaka tomu budú mať prístup k heslám v prehliadači Chrome alebo v akomkoľvek inom prehliadači založenom na Chromiu.

iCloud KeyChain
Zdroj: Apple

Spoločnosť Apple poskytla rozšírenie aj pre používateľov prehliadača Microsoft Edge. Google a ďalší vývojári prehliadačov tiež pracujú na podpore pre službu Passkeys, ktorá vystupuje v úlohe náhrady hesiel a spoločnosť Apple ju odprezentovala ešte minulý rok.

Ako fungujú Passkeys? 

V praxi funguje táto funkcia na báze dvoch od seba odlúčených overovacích faktorov. Jeden kľúč je verejný a uložený na serveri webovej stránky, zatiaľ čo druhý kľúč je súkromný a uchováva sa priamo v zariadení.

V iPhone a iných zariadeniach s biometrickým overovaním sa na autorizáciu prístupového kľúča používa Face ID alebo Touch ID, ktoré overujú používateľa na webovej lokalite.

Google Chrome Passkeys
Zdroj: MacRumors

Passkeys sú kryptografické entity, ktoré nie sú viditeľné a používajú sa namiesto hesiel. Prístupový kľúč pozostáva z páru kľúčov, ktorý je oveľa bezpečnejší ako heslo. Jeden kľúč je verejný, zaregistrovaný na webe alebo v aplikácii, ktorú používate. Druhý kľúč je súkromný a majú ho len vaše zariadenia.

Vďaka novým systémových aktualizáciám sa podpora tejto funkcie rozrastie. Možnosť prístupových kľúčov pre Apple ID bude k dispozícii aj pre aplikácie a weby tretích strán, ktoré podporujú funkciu “Prihlásiť sa pomocou Apple”.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: iOS 17 si teraz môže bezpečne vyskúšať každý. Takto si nainštalujete verejnú beta verziu

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -