Spoločnosť Apple už pred istým časom otvorila možnosti pre vývojárov, vďaka ktorým mohli ponúknuť používateľom alternatívne ikony ich aplikácií. Tie sa môžu meniť na základe vlastných preferencií. Táto funkcia sa však netýka animovaných aplikácií ako Hodiny alebo Kalendár, keďže iOS je v tomto prípade zamknutý. Existuje však spôsob, ako prekonať aj toto obmedzenie.

Ešte včera sme vás informovali o tom, ako Youtuber a výskumník Bryce Bostwick objavil v systéme iOS chybu, ktorá mu umožnila vytvárať animované ikony pre aplikácie. Tento exploit využíva oficiálne API pre zmenu ikon aplikácií, pričom eliminuje potrebu manuálnej akcie zo strany používateľa.

V iOS je možné vytvoriť animované ikony aplikácií

V štandardnom procese zmeny ikony v iOS musí používateľ vybrať novú ikonu priamo v aplikácii, na čo systém reaguje zobrazením potvrdzovacieho upozornenia. Ak systém nemôže overiť, že zmenu ikony inicioval používateľ, alebo ak sa nezobrazí potvrdzovanie upozornenie, zmena ikony sa neuskutoční. Aplikácia tak jednoducho nemôže zmeniť svoju ikonu bez aktívneho zásahu používateľa, čo je úplne pochopiteľné riešenie.

Bostwick však našiel spôsob, ako pomocou svoje vlastnej metódy nastaviť vlastné ikony bez potreby potvrdenia od používateľa. Okrem toho dokázal oklamať systém tak, aby považoval aplikáciu za aktívnu, aj keď v skutočnosti beží na pozadí.

Vďaka tomu môže aplikácia meniť svoju ikonu automaticky a bez zásahu používateľa, kedykoľvek to bude potrebné. Bostwick v jednom zo svojich videí demonštroval túto možnosť vytvorením animovaných ikon z viacerých snímok.

Prečo by sa v operačnom systéme iOS hodili animované aplikácie? 

Hoci ide vo vyššie opisovanom prípade len o chybu, neznamená to, že je to hlúpy nápad. Dôkazom je koniec koncov aj samotná spoločnosť Apple. Ako sme totiž avizovali na začiatku článku, iOS už dnes ponúka dve animované apky, no ide o výnimku, nakoľko za nimi stoja práve vývojári operačného systému iOS.

Možno ste si to nikdy doteraz nevšimli, no aplikácia Hodiny disponuje pohyblivými ručičkami, vďaka čomu vám neustále ukazuje aktuálny čas. Najlepšie to vidieť na ručičke sekúnd, ktorá sa plynulo a nenápadne pohybuje.

Aplikácia čas
Zdroj: Apple

Toto isté platí aj o aplikácii Kalendár, ktorá sa aktualizuje každý jeden deň, aby vám ukázala nový dátum. Je to veľmi praktická funkcia, ktorú podvedome používa skoro každý z nás.

Prečo ju však Apple nepovolí aj pre vývojárov? Ostatné aplikácie, ktoré nám umožňujú používať kalendár nič takéto nevedia a je to veľká škoda.

Apple nechce v iOS balast. Dalo by sa to však vyriešiť

Ako sme už naznačili v našom včerajšom článku, ak by spoločnosť Apple povolila vývojárom používať animované ikony pre aplikácie, pravdepodobne by to spôsobilo to, že by ju chcel využiť každý tvorca. Ak by sa, ale zrazu všetky apky v iOS nejakým spôsobom pohybovali, mohlo by to pôsobiť príliš rušivo.

Ako teda urobiť v tomto smere zdravý kompromis? Je to vlastne jednoduché. Animované apky by mohli byť dostupné len na vyžiadanie používateľa, ktorý by ich vedel v menu aktivovať, ale aj deaktivovať. Vždy by teda museli mať aj svoju statickú verziu.

Vďaka tomu by si človek sám vybral, ktoré apky majú byť animované a ktoré nie. Rovnako by vedel zamedziť prílišnému vybíjaniu batérie, ktoré by takéto vylepšenie mohlo spôsobiť. iPhone by predsa musel na pozadí neustále pracovať a animované apky by fungovali na podobnom princípe, ako widgety.

Každopádne si myslíme, že táto funkcia by sa dala perfektne aplikovať napríklad na aplikácie, ako e-mail, Facebook alebo Google Kalendár a skrátka všetok ten softvér, ktorý sa pravidelne aktualizuje a keď to urobí, snaží sa pomocou malej červenej bodky v pravom hornom rohu upútať našu pozornosť.

Dajte nám vedieť do komentára, či by ste takéto vylepšenie privítali aj vy, alebo vám príde zbytočné. Z nášho pohľadu by to bola fajn vychytávka, ktorou by Apple potešil milióny ľudí po celom svete!

Prečítajte si tiež  iOS 18 nám vďaka umelej inteligencii umožní vytvárať vlastné Emoji

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -