Apple sa opäť skrúca v problémoch kvôli svojim interným politikám, ktoré súvisia s poskytovaním služieb. Podľa správy denníka Financial Times bude spoločnosti Apple uložená pokuta vo výške 500 miliónov eur za údajné porušenie právnych predpisov EÚ v súvislosti s prístupom k službám na streamovanie hudby.

Európska komisia sa vo svojom vyšetrovaní zamerala na politiku spoločnosti Apple, ktorá bráni aplikáciám v informovaní používateľov iPhonov a iPadov o iných platobných metódach. Podľa podaného návrhu sa tak predplatitelia nemôžu ľahšie dostať k nižším cenám za služby.

Vyšetrovanie kauzy sa začalo ešte v roku 2019 po tom, ako spoločnosť Spotify podala protimonopolnú sťažnosť na Apple. Regulačné orgány EÚ následne formálne obvinili kalifornského giganta z protisúťažného vyšetrovania v roku 2021.

Nákupy mimo App Store sa rozšíria o nové možnosti

Podľa správy Financial Times komisia už čoskoro uvedie, že konanie spoločnosti Apple je nezákonné a je v rozpore s pravidlami, ktoré presadzujú hospodársku súťaž na jednotnom trhu. Následne zakáže postup spoločnosti Apple, ktorá blokuje hudobné služby, aby používatelia mimo App Store mohli prejsť na lacnejšie alternatívy.

Spotify slovenský cenník
Zdroj: Spotify (snímka obrazovky)

Záver vyšetrovania v podstate potvrdí predbežný názor Komisie, že pravidlá spoločnosti Apple sa rovnajú protismernému riadeniu a nekalým obchodným podmienkam, čo je v rozpore s protimonopolným právom EÚ. Komisia už skôr uviedla, že pravidlá poškodzujú používateľov služieb streamovania hudby na mobilných zariadeniach spoločnosti Apple.

Vývojári majú podľa usmernení App Store povolené informovať používateľov o alternatívnych možnostiach nákupu prostredníctvom externej komunikácie, napríklad e-mailom. Niektoré aplikácie vrátane Spotify majú možnosť začleniť do svojej aplikácie odkaz smerujúci používateľov na svoju webovú stránku na správu účtu.

Spoločnosť Spotify však stále nesmie propagovať svoje znížené ceny predplatného, ktoré ponúka na svojej webovej stránke, priamo zo svojej aplikácie pre iPhone. To by sa po schválení nových nariadení malo zmeniť.

Prečítajte si tiež  Microsoft neprinesie cludové hry z Xboxu do App Store. Tu je dôvod prečo

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -