Plánované otvorenie App Store prinesie možnosť distribúcie obchodov aplikácií tretích strán. Kým niektorí technologickí giganti sa tejto možnosti chopili hneď ako to bolo možné, iné spoločnosti nemajú rovnaké plány. Ku téme sa vyjadril generálny riaditeľ hernej sféry Microsoftu, ktorým je Phil Spencer.

V rozhovore pre portál The Verge Spencer potvrdil, že spoločnosť zatiaľ nemá v pláne priniesť Xbox Cloud Gaming na iOS. Dôvod je podľa neho jednoduchý. Podľa popredných predstaviteľov spoločnosti sa v tomto prípade nenachádza možnosť, ako zarobiť peniaze.

Xbox Cloud Gaming zatiaľ v App Store nenájdeme

Problémom má byť monetizácia a fakt, že zákon o digitálnych trhoch, ktorý núti Apple k zmenám, nie je dostatočne silný na otvorenie konkurencie. Spencer povedal, že súhlasí s predchádzajúcimi vyjadreniami prezidentky Xboxu Sarah Bondovej.

Tá v januári uviedla, že politika Apple predstavuje “krok späť”. Kým sa teda viac neotvorí priestor pre alternatívne obchody a platby, pre Xbox nie je v App Store miesto.

iPad xCloud
Zdroj: SvetApple

V Európskej únii zákon o digitálnych trhoch nariaďuje, aby Apple povolil alternatívne obchody s aplikáciami a spôsoby platieb. Apple však vyžaduje, aby vývojári, ktorí sa rozhodnú používať alternatívne obchody, súhlasili s novými obchodnými podmienkami. Tie zahŕňajú základný poplatok za vývoj 0,50 EUR za jedného používateľa.

Spoločnosti ako Spotify a Epic Games tiež kritizovali implementáciu požiadaviek DMA spoločnosťou Apple. Generálny riaditeľ Spotify Daniel Ek povedal, že plán Apple je úplný a totálny podvod, zatiaľ čo riaditeľ spoločnosti Epic Games Tim Sweeney povedal, že implementácia Apple je nová podlá inštancia škodlivého dodržiavania predpisov.

Je teda viac než isté, že dedikovanej Xbox aplikácie pre streamovanie hier na iOS či iPadOS sa zatiaľ nedočkáme. Uvidíme, ako sa situácia medzi EÚ a spoločnosťou Apple vyvinie a či ďalšie nariadenia prilákajú aj ďalších záujemcov a pridanie svojich alternatívnych obchodov do App Store.

Prečítajte si tiež  Cez Meta Quest si zahráte Xbox hry: Snáď to príde aj na Apple Vision Pro

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -