Gigant z Cupertina sa čoraz častejšie ocitá v hľadáčiku európskych vládnych úradov, o čom svedčí aj najnovšia správa. Spoločnosť Apple v novembri podala sťažnosť na zákon EÚ o digitálnych trhoch, v ktorej tvrdí, že Európska komisia sa v prípade jednotného obchodu App Store mýli. Podľa spoločnosti Apple neexistuje iba jeden App Store, ale rovno päť.

Zákon o digitálnych trhoch zahŕňa snahu Európskej únie o vytvorenie rovnakých príležitostí a podporenie konkurencie medzi veľkými technologickými firmami. Jednoducho povedané, EÚ chce zastaviť monopolné postupy v prípade spoločností, ako je Apple.

Kalifornská spoločnosť sa momentálne snaží podniknúť kroky, ktoré znížia dopad pravidiel na svoje podnikanie. Otázne však zostava, či sa jej to podarí.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Apple tvrdí, že každé zariadenie má vlastný unikátny App Store

Európska únia tvrdí, že Apple prevádzkuje iba jeden digitálny obchod, čo je v rozpore s jej predstavou. Apple to však vidí úplne inak, keďže podľa nej má každé zariadenie a operačný systém vlastný dedikovaný App Store.

App Store
Zdroj: Unsplash / James Yarema

Z pohľadu spoločnosti Apple tak existuje až 5 rôznych obchodov a to konkrétne pre iPhone, iPad, Mac, Apple Watch a Apple TV. Každá platforma má vraj poskytovať rozdielny obsah pre špecifické zariadenie, čo je v podstate pravdou.

Na druhej strane, ale môžeme predpokladať, že táto veľmi slabá „výhovorka“ zrejme EÚ stačiť nebude. Európsky celok totiž dlhodobo tlačí hlavne na otvorenie jablkového ekosystému, v ktorom by sa mali na scénu dostať aj obchody tretích strán.

Ak by sa tak stalo, používatelia Apple zariadení by boli schopní sťahovať obsah aj mimo App Store, čo v praxi nazývame ako „sideloading“. Zároveň by sa však takýmto konaním vystavili riziku inštalácie rôznych vírusov a malwaru do svojich zariadení.

Táto myšlienka je preto v rozpore s víziou a ideológiou spoločnosti Apple. Noestáva nám teda nič iné než čakať, ako sa tento spor vyvinie a či sa dočkáme otvorenia jablkového ekosystému. Zatiaľ však všetko vyzerá tak, že Apple sa púšťa s Európskou úniou do boja, ktorý dopredu nemôže vyhrať…

Prečítajte si tiež  Európska únia šliape spoločnosti Apple na krk: Dôvodom sú platby za Spotify

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -