Nedávno sa v App Store objavil emulátor konzoly Game Boy s názvom iGBA. Apka však bola z obchodu rýchlo odstránená samotnou spoločnosťou Apple. Dôvodom bolo porušenie pravidiel APR (App Review Guidelines), ktoré sa týkajú spamu a autorských práv. Apple neskôr poskytol bližšie vysvetlenie, ktoré vrhlo na celú situáciu viac svetla.

Podľa Apple bol emulátor iGBA klonom existujúcej open-source aplikácie GBA4iOS a navyše obsahoval nežiadúce reklamy. Hoci Apple nepomenoval spomínanú aplikáciu GBA4iOS priamo, zdôraznil, že iGBA bol odstránený na základe zistení, že ide o neoprávnenú kópiu práce iného vývojára.

Emulátory konzolových hier nájdeme už aj v App Store

Apple potvrdil, že emulátory sú v App Store povolené, pokiaľ umožňujú načítavanie ROM súborov z internetu a emulujú len retro konzolové hry. Toto potvrdenie prišlo aj napriek tomu, že funkčnosť iGBA bola schválená predtým, ako sa zistilo, že ide o napodobeninu.

To naznačuje, že emulácia hier Game Boy je povolená, no Apple zatiaľ neuviedol žiadne konkrétne príklady povolených hier.

Nintendo emulátor pre iPhone
Zdroj: DALL-E

Otázka, ktoré konzoly sú považované za retro a aké ďalšie obmedzenia môžu platiť, zostáva otvorená. Je teda jasné, že táto téma ešte bude mať dohru, do ktorej sa zrejme zapoja aj tvorcovia legendárnej konzoly.

Momentálne sa čaká na reakciu spoločnosti Nintendo na schválenie emulátorov Game Boy v App Store. Spoločnosť Nintendo totiž na svojej webovej stránke uvádza, že sťahovanie a nahrávanie pirátskych kópií ich hier je protizákonné.

Apple nedávno aktualizoval svoje usmernenia pre distribúciu aplikácií, čím dal zelenú emulátorom pre retro herné konzoly. Gigant z Cupertina však zdôraznil zodpovednosť vývojárov za dodržiavanie všetkých platných zákonov pri ponúkaní takéhoto softvéru.

Prečítajte si tiež  iPhone 16 Pro dosiahne schopnosti profesionálneho fotoaparátu. Pomôže toto vylepšenie

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -