Sviatok pre každého Apple fanúšika v podobe konferencie WWDC 2024 naberá na obrátkach a my sa tak môžeme tešiť na ďalšie oznámenia. Spoločnosť Apple si pripravila poriadnu nálož noviniek aj pre iPady.

Okrem štandardných úprav ako je vyladenosť systému a redizajn pre používateľské rozhranie sa však hlavnou hviezdou stali nové funkcie, z ktorých je množstvo založených na generatívnej umelej inteligencii.

Jablkové tablety sa tak v rukách používateľov stanú ešte efektívnejšie a ponúknu oveľa viac možností ako pre prácu, tak aj pre multimediálny obsah. Poďme sa spolu pozrieť na to, čo prináša nový iPadOS 18.

Prispôsobiteľná domovská obrazovka a ovládacie centrum

Podobne ako na obrazovkách iPhonov, prispôsobiť si vizuál domovskej obrazovky bude možné aj na iPadoch. Užívatelia budú môcť prispôsobiť ikony a rozloženie obrazovky s väčšou flexibilitou. Vďaka novým možnostiam bude možné umiestňovať aplikácie mimo tradičné mriežky a meniť farby ikon s novými témami.

Ovládacie centrum v iPadOS 18
Zdroj: Apple

Nové Ovládacie centrum ponúkne v rámci iPadOS 18 viacero stránok obsahu, podporu ovládacích prvkov tretích strán a možnosť nastavenia veľkosti a dostupnosti ovládacích prvkov. Po ruke tak budete mať oveľa viac skratiek k aplikáciám a sami sa rozhodnete, ktoré z nich chcete mať v centre viditeľné.

Aplikácie na iPade naviac získajú nový panel kariet pre lepšiu navigáciu a animácie pre dynamický užívateľský zážitok.

Na iPad konečne prichádza Kalkulačka

Kalkulačka pre systém iPadOS je roky diskutovanou témou v jablkovej komunite. Trvalo to neuveriteľných štrnásť rokov, no dočkali sme sa. Nová aktualizácia iPadOS 18 prinesie natívnu aplikáciu Kalkulačka.

Dlho očakávaná apka prinesie okrem klasického rozhrania, ktoré poznáme z iPhonu alebo Macu aj niekoľko vylepšených noviniek. Na iPade sa dočkáme pokročilých funkcií multitaskingu a podpory Apple Pencil.

Kalkulačka na iPadOS 18
Zdroj: Apple

Apple však posunie hranice kalkulačky ešte o úroveň vyššie. Nová apka bude úzko spolupracovať s Poznámkami, čo umožní prirodzené zapisovanie a vykonávanie matematických výpočtov. Pomocou ceruzky Apple Pencil si jednoducho zapíšete príklad či rovnicu do poznámok a kalkulačka vám automaticky ponúkne výsledok.

Novinky pre prácu s ceruzkou Apple Pencil

Nedávnym predstavením novej Apple Pencil Pro dal Apple jasne vedieť, že používanie ceruzky je neodlučiteľnou súčasťou práce s iPadom. Práve tejto iniciatívy sa spoločnosť drží aj pri nových vychytávkach v rámci iPadOS 18.

Pri písaní v aplikácii Poznámky sa dočkáme vďaka funkcii Smart Script viac možností na písanie rukou. Ak nie ste veľkými fanúšikmi toho, ako vyzerá váš rukopis, môžete si ho pomocou tejto funkcie prispôsobiť a dosiahnuť krajší dizajn.

Prečítajte si tiež  Spotify chystá poriadne drahé predplatné. Ponúkne to, čo má Apple Music v štandarde
iPadOS 18
Zdroj: Apple

iPad automaticky vylepší váš rukopis tak, aby vyzeral presne podľa vašich predstáv. Do Poznámok môžete dokonca vkladať skopírovaný text v štýle vami zvoleného rukopisu.

Novinkou pre prácu s Apple Pencil je aj kreslenie v rámci SharePlay, vďaka čomu môžete naviac na diaľku ovládať iPad alebo iPhone inej osoby.

Písmo iPadOS 18
Zdroj: Apple

Nové animácie a plávajúci panel kariet

Nová aktualizácia prinesie nový plávajúci panel kariet, ktorý sa mení na navigačný bočný panel. Vďaka tejto vychytávke si budeme môcť prispôsobiť lištu kariet tak, aby sme mali obľúbené položky ľahko na dosah. Apple nezabudol ani na kancelársky balík Pages, Numbers a Keynote, ktorý taktiež vybavil novým prehliadačom.

Systém iPadOS 18 obsahuje aj vylepšené animácie v celom používateľskom rozhraní, vďaka čomu bude spätná odozva ešte citlivejšia a vy budete presne vedieť, ako s vami iPad komunikuje. Vývojári majú naviac k dispozícii nové API na integráciu nových animácií.

iPadOS 18
Zdroj: Apple

Tieto inovácie sú zamerané na zvýšenie produktivity, personalizácie a interaktivity užívateľov iPadu. S príchodom iPadOS 18 sa iPad stáva ešte viac prispôsobivým a užívateľsky prívetivejším zariadením, ktoré poskytuje široké možnosti pre prácu, tvorbu a zábavu.

Kedy bude iPadOS 18 dostupný? 

Hoci je už nový operačný systém predstavený, pravda je taká, že si ho tak skoro nevyskúšate. Momentálne bude prebiehať rozsiahle beta testovanie, ktoré vyvrcholí na konci leta. Apple sprístupní svoje novinky najprv vo forme vývojárskych beta verzií a následne pre širšiu verejnosť.

Predpokladaná dostupnosť iPadOS 18 je v súčasnosti september / október 2024. Do tej doby budeme mať možnosť si aktualizáciu vyskúšať aj na vlastnej koži, no iba v prípade beta testov. Čo na nový update hovoríte vy?

iPadOS 18
Zdroj: Apple

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -