Ešte včera sme vás upozornili na pomerne paradoxnú situáciu. iPad Air M2 bol v čase uvedenia na trh na všetkých marketingových materiáloch spoločnosti Apple prezentovaný ako tablet, ktorý disponuje 10-jadrovým GPU v rámci ARM procesora M2 zo série Apple Sillicon. Neskôr sa však ukázalo, že toto tvrdenie zo strany Apple nebolo celkom presné.

Apple totiž z ničoho nič zmenil oficiálne technické špecifikácie na svojom webe, pričom na americkom trhu začal pri iPade Air M2 uvádzať, že má iba 9-jadrovú GPU. Túto informáciu však výrobca ešte v čase písania pôvodného článku nezmenil ani na internetových stránkach po celom svete a ani v oficiálnej tlačovej správe, ktorá sprevádzala vydanie tohto tabletu. Ako je to teda naozaj?

Po odpovedi na túto otázku začal pátrať portál 9to5mac, ktorý oslovil a požiadal o komentár priamo spoločnosť Apple.

Technologický gigant uviedol, že všetky podrobnosti, ktoré vo svojich marketingových materiáloch zdieľal a používal boli presné a založené na 9-jadrovom GPU. Počet jadier bol teda skutočne zavádzajúci, no ak Apple hovoril o výkone, ten je pre iPad Air M2 relevantný.

Apple sa sekol v počte jadier, no o výkone neklamal 

Čip Apple Silicon M2 pre iPad Air
Zdroj: Apple (úprava redakcie)

V praxi to znamená, že iPad Air M2 je o približne 50 % rýchlejší, ako predošlý iPad Air M1 a tiež má o 25 % rýchlejšiu grafiku. Dosahuje to aj napriek tomu, že má iba o jedno GPU jadro navyše.

V tomto smere stojí za pozornosť fakt, že predošlá generácia iPad Pro disponovala rovnakým procesorom M2, avšak v jej prípade šlo o model s 10-jadrovým GPU.

Nie je preto jasné, prečo sa Apple rozhodol obmedziť o dva roky novšie zariadenie, ktoré ani nie je nástupcom staršieho iPad Pro na nepochopiteľných 9-jadier. Veď nový iPad Pro má procesor M4, takže iPad Air M2 mu absolútne nekonkuruje…

Na druhej strane môžeme dôvody hľadať napríklad aj pri výrobe. Je teoreticky možné, že vyrobiť 5 nm procesor s 9-jadrami GPU je o niečo lacnejšie, ako vyrobiť ten istý procesor s 10-jadrami GPU. A aj keď ide o relatívne malé rozdiely, keď sa vynásobia počtom predaných kusov tohto tabletu, môžu to byť obrovské ušetrené peniaze.

Počet jadier GPU nemení nič na zásadnej veci

iPad Air M2
Zdroj: YouTube / Macrumors (úprava redakcie)

Každopádne stále platí, že uvedený rozdiel v počte jadier nebude predstavovať pre bežného zákazníka žiaden zásadný problém v používaní zariadenia.

iPad Air M2 je stále veľmi výkonný a dokonca si dovolíme tvrdiť, že aktuálne ide v pomere cena / výkon / protihodnota o ten najlepší tablet pre bežného zákazníka, aký má spoločnosť Apple v ponuke.

Prečítajte si tiež  Apple Watch Series 5 majú o čosi lepšiu výdrž batérie ako Series 4. Všetko aj napriek stále spustenému displeju.

Menšia 11″ verzia sa štandardne predáva za 699 €, no kúpite ju od 681 € a väčšia 13″ verzia iPad Air sa predáva štandardne od 949 €, avšak po kliknutí na tento odkaz je dostupná za 912 €. Ak teda máte záujem, tento tablet vám vrelo odporúčame.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -