Spoločnosť Apple si vymenila prvú priečku v predajoch so svojim najväčším konkurentom. V prvom kvartáli roku 2024 sa podľa portálu IDC celosvetové dodávky iPhonov znížili o približne 10 %. Tento pokles bol zaznamenaný v dôsledku zvýšeného počtu dodávok od ázijských konkurentov. Tento prepad sa podarilo využiť Samsungu, ktorý sa chopil kormidla v globálnom predaji smartfónov.

Nový prieskum od IDC uvádza, že Apple zaznamenal pokles o 9,6%, čo predstavuje 50,1 milióna predaných jednotiek, v porovnaní s 55,4 miliónmi v rovnakom období v minulom roku. Tento pokles bol najvýraznejší spomedzi všetkých piatich popredných značiek smartfónov.

Samsung prekonal Apple v predajoch smartfónov

Samsung si vďaka tomu znovu získal vedúcu pozíciu na trhu, ktorú predtým stratil práve v boji s jablkovým gigantom. Juhokórejský velikán sa môže popýšiť trhovým podielom 20,8 % a dodávkami okolo 60,1 milióna jednotiek. To je podobné číslo, ako v predchádzajúcom roku, kedy mal Samsung trhový podiel 22,5 %.

Globálny predaj smartfónov
Zdroj: IDC

Apple, ktorý v predchádzajúcom roku prekonal Samsung a stal sa lídrom v oblasti smartfónov, zaznamenal pokles trhového podielu z 20,7 % na 17,3 %. Predpoklady ukazujú, že obaja najsilnejší hráči si udržia svoje postavenie na trhu, no musia sa mať na pozore. Na krk im totiž dýcha Huawei, ktorý akoby „vstal z mŕtvych“ a boduje najmä na čínskom trhu.

Sú tu však aj ďalší producenti ako Xiaomi, Transsion, OPPO/OnePlus a vivo, ktorí lákajú na cenovo dostupnejšie smartfóny. Ak sa im budú chcieť Samsung a Apple vyrovnať aj na kľúčovom čínskom trhu, musia diverzifikovať svoju ponuku aj o lacnejšie modely.

Apple sa spolieha na kategóriu prémiových smartfónov

Apple sa už roky snaží prihovárať svojej komunite prostredníctvom vlajkových lodí, ktoré dominujú v kategórii prémiových zariadení. Dôkazom tohto trendu by mal byť aj nadchádzajúci rad iPhone 16, hlavne v prípade modelov 16 Pro a 16 Pro Max.

Tie prinesú veľké novinky pre kamerový systém, výkonnejšie čipy a nový Neural Engine, ktorý sa postará o pokročilé AI výpočty.

Samsung Galaxy S24 Ultra vs iPhone 15 Pro Max
Zdroj: YouTube / XEETECHCARE (úprava redakcie)

Celkové dodávky smartfónov na svetovom trhu v prvom kvartáli vzrástli o 7,8 % na 289,4 milióna jednotiek. To je veľmi dobrou správou pre technologický priemysel, keďže ide o tretí kvartál po sebe, kedy dodávky na trhu rástli. Tento trend naznačuje, že napriek poklesu dodávok Apple, celkový trh so smartfónmi žije a naberá na sile.

Prečítajte si tiež  V EÚ sa totálne zbláznili. Od Apple chcú absolútne nezmyselnú vec. iOS skutočne nemá byť ako Android

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJIDC
Tomáš Varga
Redaktor a autor obsahu na svetapple.sk, no hlavne veľký fanúšik firmy Apple a jej ideológie. Okrem noviniek z jablkového sveta patrí medzi moje záujmy aj videoherná sféra, hudba a cestovanie.