Hoci spoločnosť Apple predstavila súčasnú generáciu svojich čipov M3 len minulý rok, už teraz pracuje na nástupcovi, ktorý nás má ohromiť výkonom aj schopnosťami. Podľa analytika Marka Gurmana z agentúry Bloomberg spoločnosť začína s vývojom nového prémiového MacBooku Pro, ktorý bude poháňať práve čip M4 (a jeho výkonnejšie verzie).

Keď sa pozrieme do histórie, Apple predstavil prvý čip M1 zo série Apple Sillicon ešte v novembri 2020, pričom ten bol nasledovaný čipom M2 v júni 2022 a M3 v októbri 2023. Ak bude tento trend pokračovať rovnakým spôsobom, uvedenia čipu M4 sa dočkáme niekedy v prvej polovici roka 2025, alebo možno už koncom roka 2024. V takomto prípade by sa interval medzi jednotlivými uvedeniami skrátil na rok.

Apple pomaly ale isto začína pracovať na čipe M4

Posledná aktualizácia MacBooku Pro s čipmi M3 prebehla v októbri, pričom 13″ model bol nahradený väčšou, 14″ verziou s čipom M3. iMac a MacBook Air tiež dostali čip M3, zatiaľ čo Mac mini, Mac Studio a Mac Pro stále čakajú na svojho nástupcu.

Procesory M3
Zdroj: Apple

Očakáva sa, že hlavný dodávateľ čipov, ktorým je spoločnosť TSMC, začne v druhej polovici roka 2025 s výrobou 2 nm čipov, takže čip M4 by mal ostať na 3 nm výrobnom procese, podobne ako súčasný čip M3.

Nová generácia však dostane vylepšený Neural Engine s výrazne väčším počtom jadier pre spracovanie úloh umelej inteligencie, ktorú začne spoločnosť Apple odhaľovať už v priebehu tohto roka.

Podobne ako v prípade iOS, aj systém macOS ponúkne v prvky generatívnej AI. Práve kvôli tomuto scenáru musí Apple výrazne zapracovať aj na hardvérových komponentoch, ktoré budú musieť spracovávať náročnejšie úlohy. Viac by sme sa o čipe mali dozvedieť už v najbližších mesiacoch.

Prečítajte si tiež  MacBook Air M3 vs MacBook Air M2. Rozdiel vo výkone vás prekvapí

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -