Spoločnosť Qualcomm vyzýva Apple do boja na poli výkonu a rýchlosti. Jej nový procesor Snapdragon X Elite PC je vo viacjadrovom výkone o 21 % rýchlejší ako najnovší čip Apple Silicon M3. Existuje však niekoľko aspektov, kde nový čip od Qualcommu nie je až tak revolučný.

Pri ukážke počítačov s novou čipovou sadou výrobca uviedol, že Snapdragon X Elite dosahuje viacjadrové skóre Geekbench 15 300 bodov, zatiaľ čo Apple Silicon M3 dosahuje „iba“ 12 154 bodov. Čo však Qualcomm neuviedol, je spotreba energie stroja poháňaného procesorom Snapdragonom. V oblasti efektivity, rozdelenia energie a teploty má Apple jasne navrch.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

Apple dokazuje, že rýchlosť nie je všetko

Očakáva sa, že pripravovaný rad Qualcomm 2024 zameraný na počítače s operačným systémom Windows bude ponúkaný v rôznych tepelných konštrukčných profiloch.

Profil zameraný na výkon 80 W pracuje rýchlejšie, no generuje viac tepla a vyžaduje aktívne chladenie.

Na druhej strane profil zameraný na účinnosť 23 W je vyrobený tak, aby sa dal použiť aj v tenších notebookoch s pasívnymi chladiacimi systémami.

Čip Snapdragon X Elite
Zdroj: Qualcomm

Pre porovnanie, základný MacBook Pro M3 od Apple obsahuje jeden ventilátor, podobne ako niekdajší 13″ MacBook Pro, no modely s čipmi M3 Pro a M3 Max používajú konštrukciu s dvoma ventilátormi, aby ďalšie jadrá dosiahli maximálny výkon pri záťaži.

Snapdragon X Elite bol oznámený koncom októbra tesne pred tým, ako spoločnosť Apple oznámila svoj nový rad MacBookov Pro poháňaných čipmi radu M3.

Napriek tvrdeniam o vyššom výkone čipu Elite v porovnaní s Apple Silicon Qualcomm pripustil, že hardvér je jediná vec, ktorú môže kontrolovať. Používateľský zážitok preto vzhľadom na rozdiely medzi macOS a Windows nebude rovnaký.

Prečítajte si tiež  Apple plánuje vydanie ďalších Macov s čipom M3. Vieme, kedy ich môžeme očakávať

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -