Spoločnosť Apple predstavila nový MacBook Air s procesorom M3, ktorý sa po vizuálnej stránke skoro vôbec nelíši od svojho predchodcu s výnimkou nového farebného vyhotovenia. Výrobca sa tak zameral len na vnútorný hardvér, ktorému zvýšil výkon. Nie je ale náhoda, že čip M3 v tlačovej správe neporovnával s čipom M2 (2022), ale so starším čipom M1 (2020), od ktorého je až o 60 % výkonnejší.

Ako informuje GSMArena, výsledky v programe Geekbench totiž odhalili, že nárast výkonu oproti čipu M2 predstavuje v jedno-jadrových aj viac-jadrových úlohách len približne 20 %. Nie je to síce zanedbateľný údaj, no bežný človek, ktorý využíva MacBook Air v práci alebo v škole, si tento rozdiel nikdy nevšimne.

V teste sa pre doplnenie ocitol 15″ MacBook Air M3 so 16 GB RAM a porovnávaný bol s 15″ modelom s čipom M2 a taktiež 16 GB RAM. Výsledok si môžete pozrieť nižšie.

Geekbench macbook air M3 vs macbook air M2
Zdroj: Mysmartprice / Geekbench (snímka obrazovky)

Zaujímavý tak bude pre náročnejších spotrebiteľov a tí, ktorí si tak nepotrpia na výkone, si môžu bez obáv zaobstarať aj MacBook Air M2, ktorý sa po kliknutí na tento odkaz predáva už za 1 118 € s DPH. Počítač s prakticky rovnakým dizajnom sa dá získať o skoro 200 € lacnejšie, než absolútna novinka. A nad tým sa určite oplatí porozmýšľať.

Nie je to len o výkone procesora. MacBook Air M3 prekvapil 

MacBook Air
Zdroj: Apple

Aby sme však boli plne objektívni, treba povedať, že vo vnútri nového MacBooku Air M3 došlo ku zmene, ktorú považujeme za možno ešte dôležitejšiu, ako samotný výkon procesora. Ako sme už informovali v samostatnom a podrobnejšom článku, Apple sa spoľahol na rýchlejšiu SSD pamäť.

V skratke, výrobca tu použil pri základnom 256 GB prevedení dva samostatné 128 GB NAND čipy a tým sa vrátil k riešeniu, ktoré používal aj pri MacBookoch Air M1 v roku 2020. Medzitým sa totiž predával spomínaný model s čipom M2, ktorého 256 GB pamäť sa dodávala iba s jedným 256 GB NAND čipom, čo malo negatívny vplyv na rýchlosť čítania aj zápisu. Z prvých porovnaní je zrejmé nasledovné:

SSD v modeli M3 má až o 33 % vyššiu rýchlosť zápisu a až o 82 % vyššiu rýchlosť čítania ako SSD v modeli s čipom M2. A to veru nie sú ani trochu zanedbateľné čísla.

Ak teda máte záujem o nový MacBook Air, skutočne budete mať nad čím rozmýšľať. Ak si potrpíte na výkone či rýchlosti a zároveň plánujete počítač používať dlhšiu dobu, investícia do modelu s čipom M3 sa určite oplatí. Na druhej strane, ak tvoríte viac tabuľky a textové dokumenty, s čistým svedomím si môžete vybrať spomínaný MacBook Air M2. Nič tým nepokazíte.

Prečítajte si tiež  macOS 12 - Čo všetko zatiaľ vieme?

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -