Apple získal patent na inovatívnu technológiu, ktorá by umožnila integrovať displeje a ovládací panel na bočné strany zariadení, ako sú iPhone alebo iPad. Tento koncept sa môže zdať podobný zakriveným displejom, ktoré sú známe z niektorých smartfónov s operačným systémom Android. Apple sa chce zamerať na rozšírenejšiu funkcionalitu a plné využitie týchto prvkov.

Na trhu už existuje niekoľko zariadení ako napríklad Motorola Edge+, kde sa zakrivené okraje displeja využívajú hlavne na vizuálny efekt. Apple, ale plánuje využiť tieto plochy na praktické ovládacie prvky a interaktívne rozhranie. iPhone by s touto technológiou mohol na svojich bočných stranách zobrazovať rôzne informácie, ako napríklad názov aktuálne prehrávanej skladby alebo poskytovať ovládacie prvky pre zmenu hlasitosti, prípadne aktiváciu tichého režimu.

V takomto prípade by odpadla nutnosť využívať klasické hardvérové tlačidlá. Pekným príkladom toho, ako by to mohlo vyzerať je tento starší fanúšikovský koncept.

Bočné dotykové plochy môžu byť univerzálnejšie 

Spoločnosť Apple sa zároveň v rámci patentu snaží navrhnúť prvky, ktoré by boli schopné zobrazovať notifikácie, spúšťať aplikácie, prechádzať medzi fotkami a poskytovať okamžitú spätnú väzbu bez potreby interakcie s hlavným displejom.

Táto technológia by mohla byť navyše skombinovaná s ďalšími Apple patentmi, ako sú napríklad kamery integrované do bočných strán. To by mohlo viesť k vzniku novej generácie mobilných zariadení s flexibilnejšími možnosťami interakcie.

Patent iPhone s obrazovkou po hranách
Zdroj: PPUBS

Patentové ilustrácie naznačujú, že Apple by mohol úplne odstrániť fyzické tlačidlá a nahradiť ich virtuálnymi ovládacími prvkami po bokoch smartfónu. Tie by mohli fungovať podobne ako dotykový Touch Bar na MacBooku.

Na stole je aj možnosť spolupráce týchto prvkov s interaktívnym panelom Dynamic Island. Ten využíva priestor vo vrchnej časti displeja pre kontextové ovládanie.

Ako sa už v prípade Apple patentov stalo častým javom, táto novinka sa napokon vôbec nemusí predstaviť vo finálnom zariadení. Jablková spoločnosť si nové technológie patentuje hlavne ako akúsi poistku pre prípadný konkurenčný boj. Nebolo by to však prvýkrát, čo nás Apple prekvapil a preto uvidíme, čo prinesú budúce generácie iPhonu či iPadu.

Prečítajte si tiež  iPhone 16: Cena, dátum predstavenia a všetko čo zatiaľ vieme (AKTUALIZOVANÉ 22.4.2024)

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -