Spoločnosť Apple oznámila, že na základe začiatku platnosti zákona o digitálnych trhoch (DMA) v Európskej únii plánuje uľahčiť svojim používateľom prechod z operačného systému iOS na Android. Táto zmena je súčasťou širšieho úsilia o dosiahnutie súladu s prísnymi pravidlami DMA, ktoré zahŕňajú aj podporu pre inštaláciu aplikácií mimo App Store (sideloading) a transparentnejšie obchodné podmienky pre vývojárov aplikácií. Téme sa viac venoval portál TechCrunch.

Hlavným cieľom iniciatívy spoločnosti Apple je zlepšiť prenosnosť údajov a používateľský komfort pre tých, ktorí sa rozhodnú presúvať svoje údaje a dáta do iných zariadení, napríklad s operačným systémom Android. Hoci stále prechádza viac ľudí presne opačným smerom, technologický gigant z Cupertina musí rešpektovať pravidlá, ktoré najnovšie nastolila EÚ.

Zaujímavé je, že aj keď už DMA vstúpilo do platnosti, Apple nestihol túto novinku sprístupniť používateľom, pretože je stále vo vývoji. Firma však prisľúbila, že to urobí najneskôr do jesene 2025, aby nový zákon, ktorého cieľom je podporiť hospodársku súťaž na digitálnom trhu a trhu s aplikáciami, dodržiavala v plnom rozsahu.

Hoci je pravda, že DMA môže mať nepríjemné finančné dopady na podnikanie Apple v EÚ, prípadne pokuty či finančné postihy by mohli byť oveľa horšie. Firma teda nemá na výber urobiť nič iné, ako sa zákonu prispôsobiť a dodržiavať ho v plnom rozsahu rovnako, ako konkurencia.

Prechod z iOS na Android bude jednoduchší

Zdroj: Bing AI / Unsplash / Thai Nguyen (úprava redakcie)

V dokumente, ktorý zverejnila spoločnosť Apple, žiaľ zatiaľ nie sú uvedené žiadne bližšie podrobnosti o pripravovanom projekte, ktorý by zjednodušil prenos dát z operačného systému iOS na Android. Je v ňom, ale naznačená pomoc „poskytovateľom mobilných operačných systémov“ pri vytváraní lepších riešení prenosu údajov z iPhonov do zariadení iných ako Apple.

Je teda pravdepodobné, že na implementácii tejto novinky Apple momentálne spolupracuje so spoločnosťou Google, ktorá musí na strane operačného systému Android taktiež urobiť určité zmeny, aby všetko fungovalo maximálne jednoducho a efektívne.

Aby toho nebolo málo, spoločnosť Apple zverejnila aj plány na ďalšiu užitočnú funkciu, ktorá umožní používateľom exportovať údaje z jedného webového prehliadača do druhého v tom istom zariadení. Aj tá by mala byť k dispozícii začiatkom roka 2025.

Zaujímavý je aj pohľad na aktuálny stav tejto problematiky. V súčasnosti aplikácia „Switch to Android“ podporuje migráciu základných údajov z iOS do nových zariadení so systémom Android. Niektoré dáta, ako napríklad správy v iMessage, však zostávajú neprenosné. Uvidíme teda, či to pripravovaná novinka zmení. Prezradí nám to až čas.

Prečítajte si tiež  iWork pre iCloud dostal aktualizáciu!

Slovákov čakajú zaujímavé zmeny

Vyššie uvedený vývoj predstavuje významný posun v stratégii spoločnosti Apple, ktorý je spôsobený regulačnými tlakmi a povedzme si na rovinu, že tento prístup mnohí fanúšikovia značky považujú za neférový.

V konečnom dôsledku však prináša aj slovenským spotrebiteľom výhody v podobe väčšej flexibility a možnosti výberu v mobilnom ekosystéme, ktoré nikde inde (z krajín s výnimkou EÚ) vo svete nemajú. Uvidíme, ako sa bude vyvíjať táto situácia ďalej. Budeme to samozrejme sledovať a o všetkom vás informovať.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.