Spoločnosť TSMC, ktorá operuje v úlohe hlavného dodávateľa čipov pre Apple čelí nečakaným problémom. V hlavnej továrni, ktorú firma zavádza v americkej Arizone, sa zrejme masová výroba nespustí tak skoro, ako sa predpokladalo. Dôvodom je nedostatok kvalifikovaných pracovníkov.

Podľa denníka The Wall Street Journal má TSMC ťažkosti s náborom ľudí s potrebnými skúsenosťami v oblasti stavby fabrík na polovodiče v USA. Spoločnosť TSMC by mohla byť nútená dočasne doviezť odborníkov z Taiwanu, čo by spôsobilo omeškanie výroby prvých 4 nm čipov až do roku 2025.

Ešte v novembri to vyzeralo tak, že TSMC použije svoju arizónsku továreň na spustenie výroby 4-nanometrových čipov pre Apple hneď v roku 2024. Apple a ďalší zákazníci by chceli mať možnosť nakupovať čipy z USA, takže omeškanie výroby môže mať priamy dopad na plány technologického giganta v danom období.

TSMC čelí v Amerike problémom

Po dokončení výroby 4nm čipov plánuje spoločnosť TSMC postaviť ďalšie zariadenie, ktoré bude pre Apple produkovať ešte vyspelejšie 3 nm čipy.

Prečítajte si tiež  Je to oficiálne. iPhone 15 a nové počítače Mac sa čoskoro dočkajú nových 3nm čipov od TSMC

Predpokladá sa, že budúce modelový rad iPhone 15 a ďalšie nové zariadenia, ako MacBooky využívajúce čipy radu M3, budú založené práve na 3 nm technológii.

TSMC produkica 3nm čipov
Zdroj: MacRumors

Zatiaľ nie je jasné, do akej miery táto skutočnosť ovplyvní spoločnosť s nahryznutým jablkom v logu. Je však viac než pravdepodobné, že pôvodné plány, ktoré mala splniť arizónska továreň budú presunuté naspäť do Tchajwanu.

Všeobecne sa očakáva, že spoločnosť Apple tento rok použije 3 nm technológiu TSMC pre čip A17 Bionic, ktorý bude poháňať modely iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max / Ultra.

Nová technológia prinesie až o 35% vyššiu energetickú účinnosť v porovnaní so 4 nm technológiou, ktorá bola použitá na výrobu čipu A16 Bionic pre súčasné prémiové verzie iPhonov.

Reklama

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -