Spoločnosť Apple už o pár týždňov sprístupní sťahovanie aplikácií a hier aj z obchodov tretích strán, čím sa zaslúži o najväčšie otvorenie svojho ekosystému od vzniku samotného iOS. Táto zmena sa však bude týkať iba obyvateľov krajín Európskej únie a zároveň spolu s ňou musíme počítať aj s ďalšími novinkami.

V najnovšej beta verzii systému iOS 17.4 sa Apple postaral o prekvapenie v podobe pop-up okna, ktoré informuje používateľov o sťahovaných aplikáciách. Testeri si pred stiahnutím musia prečítať informácie o aplikácii, ktorú budú inštalovať. Túto novinku si v poslednej bete všimol portál @iSoftwareUpdates, ktorý sa o ňu podelil v príspevku na sociálnej sieti X (Twitter).

iOS 17.4 umožní používateľom iPhonov v EÚ sťahovať aplikácie z iných zdrojov ako výhradne z App Store, no vyššie uvedená obrazovka sa má zobrazovať vo všetkých prípadoch bez ohľadu na to, odkiaľ sa apka sťahuje.

Apple sa týmto krokom zrejme chce vyhnúť obvineniam z narušenia hospodárskej súťaže tým, že rovnaké upozornenie použije aj vo svojom vlastnom obchode.

Podľa Apple ide o chybu

Spoločnosť Apple sa k tejto téme vyjadrila a tvrdí, že ide o funkciu, ktorá by sa nemala nachádzať v ostrej verzii aktualizácie. Tak či onak, na jablkové smartfóny si budeme môcť sťahovať softvér niekoľkými spôsobmi.

Systém iOS 17.4 by mal byť pre všetkých používateľov vydaný najneskôr 6. marca 2024. Tento časový plán je v súlade s termínom začiatku platnosti zákona Európskej únie o digitálnych trhoch, ktorý bude mať na celý update významný vplyv.

Keďže spoločnosť Apple v súčasnosti prechádza štvrtou beta verziou systému iOS 17.4, predpovede naznačujú, že finálna verzia by mohla byť oznámená už v týždni od 26. februára, pričom oficiálne uvedenie sa očakáva v prvom marcovom týždni, konkrétne medzi 4. a 6. marcom.

Rovnako je ešte stále možné, že podobnú obrazovku, len s iným textom a grafikou uvidíme aj v praxi. Bude to síce trochu otravné, pretože sa zobrazí pred každou inštaláciou, no na druhej strane môže ísť o užitočnú bezpečnostnú funkciu a tak s ňou netreba váhať.

Prečítajte si tiež  App Store je bezpečné miesto: Apple varuje pred novými zmenami v EÚ

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -