Predajné čísla jablkových zariadení a predovšetkým iPhonov sa už dlhoročne tešia extrémnym hodnotám. Nové modely však nie sú jediným predajným artiklom firmy. V poslednom období sa darí aj tým „použitým“.

Predaj repasovaných iPhonov zaznamenal v roku 2022 markantný nárast, čím sa ešte viac upevnila dominancia spoločnosti Apple na globálnom trhu v tejto oblasti. Podľa spoločnosti Counterpoint Research vzrástol predaj repasovaných iPhonov o 16 %, čím si Apple vydobylo 49 % podiel na trhu.

Len pre porovnanie, v predchádzajúcom roku to bolo 44 %, čo krásne ukazuje, ako sa tejto firme darí. Zatiaľ čo gigant z Cupertina ovládol takmer polovicu trhu, jeho najväčší konkurent Samsung sa umiestnil v predaji repasovaných zariadení na druhom mieste s 26 % podielom. Zvyšok si rozdelili ďalšie značky.

iPhone kraľuje na poli repasovaných smartfónov

India sa v roku 2022 stala najväčším trhom s renovovanými telefónmi, pričom Čína klesla na druhú priečku kvôli 17 % poklesu. Väčšina rozvíjajúcich sa trhov zaznamenala slabší dopyt. Dôvodom má byť dlhšie zotrvanie pri nových modeloch smartfónov.

iPhone repasovaný smartfón
Zdroj: Unsplash / David Grandmougin / Douglas Mendes (úprava redakcie)

Spoločnosť Apple vybavuje všetky repasované modely iPhonov novými batériami, vonkajšími krytmi a novým nabíjacím káblom. Podobné praktiky mávajú aj rôzne firmy tretích strán, ktoré sa zaoberajú predajom používaných telefónov.

Žiadne však pravdepodobne nepristupujú ku týmto produktom tak vážne, ako ich výrobca. Dá sa totiž povedať, že repasovaný iPhone od Apple nie je možné na prvý pohľad rozoznať od originálu.

Apple dáva na repasy ročnú záruku

Za pretrvávajúcu popularitu repasovaných iPhonov stojí aj záručná politika spoločnosti Apple. Tá zahŕňa plnú ročnú záruku AppleCare+, ktorá pokrýva aj opravu batérie a či vonkajšieho krytu.

Nie všetky krajiny však touto podporou disponujú, čoho perfektným príkladom sme aj my na Slovensku. Originálny repas od Apple budete na našom trhu zháňať iba ťažko.

Ako ste na tom s vašim iPhonom vy? Dávate pri kúpe prednosť repasovanému modelu, alebo si radšej  priplatíte za nový kúsok? Podeľte sa s nami o názor v komentároch.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Aké ďalšie Apple zariadenia vlastní priemerný majiteľ iPhonu?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -