Na oko rovnaký, no vo vnútri úplne odlišný. Aj tak by sme mohli okomentovať iPhone SE 2. generácie v skratke. Apple použilo akumulátor, ktorý má totožnú kapacitu (mAh), ako ten v iPhone 8. Pri priamom teste však vydrží oveľa viac. Môže za to pravdepodobne čip Apple A13 Bionic.

iPhone SE 2. generácie vs. iPhone 8 – výdrž batérie

V komentároch pri novom iPhone SE 2020 sa neraz objavoval „hate“ na použitie rovnakého akumulátora, ako sa nachádzal v jeho predchodcovi. Apple možno aj chcelo použiť väčšiu batériu, no vzhľadom na dané obmedzenia vo vnútornom priestore to nebolo možné. Tento komponent navyše ani nie je úplne rovnaký, pretože má na svojom konci odlišný konektor ku logickej doske. Pri výmene sa teda nedá používať na oboch zariadeniach.

Tak či onak, čísla hovoria jasne. Stará generácia ponúka kapacitu 1821 mAh a ta nová „iba“ 1810 mAh. Je to teda ešte o niečo menej… Výrobca v oboch prípadoch sľubuje celodennú výdrž. Ak iPhone ráno nabijete a celý deň ho používate, do večera vám ešte ostanú percentá, až kým ho nedáte pred spaním na nabíjačku. Niekomu to možno nevyhovuje, no takýto človek bude musieť zvoliť drahší iPhone 11 alebo iPhone 11 Pro Max, ktorý je určený pre náročnejších používateľov.

No a hoci dáta nehovoria nič o reálnej výdrži, pomôcť nám môže veľmi objektívny test, ktorý bol vykonaný pomocou aplikácie Geekbench 4. iPhone 8 a iPhone SE 2. generácie boli postavené vedľa seba a my sme sa dočkali naozaj nečakaných výsledkov.

Kým staršia generácia získala skóre 1887 bodov, nástupca mal až 2515 bodov! To je obrovský rozdiel, ktorý sa podpísal aj pri celkovej výdrži. Obe zariadenia mali pri tom akumulátor v 100% stave a rovnaký operačný systém, s rovnakými aplikáciami.

iPhone SE 2. generácie má výrazne lepšiu výdrž batérie, ako iPhone 8!
iPhone SE 2. generácie má výrazne lepšiu výdrž batérie, ako iPhone 8!

Reálna výdrž iPhonu SE 2. generácie prekvapí. Pomohol zrejme A13 Bionic

Keď už sme si povedali základné čísla a vieme, že novinka je na tom výrazne lepšie, pozrime sa, ako to dopadlo v praxi. GeekBench 4 začal testovať obe zariadenia v rovnakom čase, pričom ich autor čerstvo vytiahol z nabíjačky. Vo výsledku môžeme vidieť, že iPhone 8 sa úplne vybil po 3 hodinách a 9 minútach testu. Nový model ale odolával oveľa dlhšie. Jeho obrazovka zhasla až po 4 hodinách a 12 minútach.

iPhone SE 2. generácie má výrazne lepšiu výdrž batérie, ako iPhone 8!
iPhone SE 2. generácie má výrazne lepšiu výdrž batérie, ako iPhone 8!

Ak sa vám zdajú tieto časové údaje ako krátke, treba poznamenať, že GeekBench 4 robí na pozadí náročné procesy, ktoré vybíjajú batériu oveľa rýchlejšie, ako bežné používanie. K čomu sme teda dospeli? Papierové údaje neznamenajú vôbec nič. Novinka má približne o 1/4 dlhšiu výdrž ako jej predchodca, no batéria je ešte menšia.

Prečítajte si tiež  Francúzsky operátor nám prezradil, kedy sa budú konať predobjednávky iPhonu 6S!

Apple tento pokrok dosiahlo zrejme dvoma spôsobmi. V prvom rade to bolo použitie modernejšieho akumulátora, no a v druhom rade efektívneho procesora Apple A13 Bionic. Práve jeho energetická náročnosť bude oveľa nižšia ako pri Apple A11 Bionic, vďaka čomu iPhone SE 2. generácie vydrží na jedno nabitie oveľa viac, ako iPhone 8. Skvelá práca!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -