Spoločnosť Apple predstavil nové modely MacBooku Air s čipom M3, ktoré sa koncom týždňa rovno objavili v predaji. Zdá sa, že gigant z Cupertina zapracoval na jednom z nedostatkov minulej generácie. Nový 13″ MacBook Air s 256 GB úložiskom a 8 GB pamäte RAM má oveľa rýchlejšie SSD, ako rovnaký model so starším čipom Apple Silicon M2.

Bližšie sa na túto tému pozrel YouTubový kanál Max Tech, ktorý sa rýchlosti SSD venoval v novom videu. Teardown notebooku ukazuje, že Apple sa vrátil k používaniu dvoch 128 GB čipov pre pamäť nového 13″ MacBooku Air namiesto jedného 256 GB čipu, ako tomu bolo v minulosti. Výsledkom tejto zmeny je, že SSD v modeli M3 má vyššiu rýchlosť zápisu a čítania v testoch, keďže o spracovanie údajov sa starajú dva čipy súčasne.

Nový MacBook Air disponuje oveľa rýchlejším SSD 

Max Tech použil nástroj Blackmagic Disk Speed Test s testom súboru 5 GB na oboch modeloch 13″ MacBooku Air s 256 GB úložiskom a 8 GB RAM.

Výsledné meranie ukázalo, že SSD v modeli M3 má až o 33 % vyššiu rýchlosť zápisu a až o 82 % vyššiu rýchlosť čítania ako SSD v modeli s čipom M2. Táto zmena sa pravdepodobne vzťahuje aj na základný model 15″ MacBooku Air s čipom M3.

Apple sa v roku 2022 rozhodol prejsť na jeden 256 GB čip pre základný model MacBooku Air. To medzi náročnejšími používateľmi vyvolalo pobúrenie, hoci bežný používateľ, ktorý vykonáva obyčajné každodenné úlohy, si rozdiel pravdepodobne ani nevšimne.

Zákazníci, ktorí si kúpia nový model s čipom M3 sa už nemusia báť, že by čelili podobnému problému. Aj prvý MacBook Air M1 mal SSD rozdelenú na dva 128 GB čipy, takže rýchlosť bola paradoxne vyššia, ako u nástupcu s čipom M2.

MacBook Air s čipom Apple Silicon M3 oficiálne vošiel do predaja 8. marca a je dostupný v 13″ a 15″ verzii. K dispozícii sú farebné prevedenia Midnight, Starlight, Space Gray a Silver a cena základného modelu štartuje na Slovensku na hranici 1 299 € s DPH.

Prečítajte si tiež  5 hlavných noviniek, ktoré prináša nový MacBook Air M3

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -