Spoločnosť Apple nedávno uviedla aktualizovaný MacBook Air, kde hlavnú úlohu zohral čip Apple Silicon M3. V oblasti laptopov pre bežnú kancelársku prácu je práve nový Air špičkou voľbou z hľadiska výkonu aj bez toho, aby patril do kategórie high-endových počítačov. Spoločnosť Microsoft však chystá nového konkurenta, ktorý má MacBook Air M3 zosadiť z trónu.

Microsoft sa už čoskoro chystá uviesť na trh novú generáciu notebookov s operačným systémom Windows, ktoré budú poháňané procesorom Snapdragon X Elite od Qualcommu. Táto séria bude priamy vyzývateľom MacBooku Air s čipom M3. Podľa získaných informácií portálu The Verge plánuje Microsoft sériu prezentácií, ktoré majú ukázať výhody nových procesorov.

Microsoft chce prekonať čip Apple Silicon M3 

Spoločnosť Qualcomm predstavila Snapdragon X Elite ešte v októbri minulého roka. Čip je založený na ARM architektúre, podobne ako procesory od Apple. Qualcomm tvrdí, že ich nový čip prekonáva výkon Apple M3 až o 21 % podľa benchmarkového testu Geekbench 6.

Qualcomm SnapDragon X Elite
Zdroj: Qualcomm

Treba však poznamenať, že porovnanie sa vzťahuje iba na základnú verziu čipu M3, nie na nadstavby v podobe čipov M3 Pro a M3 Max. Ďalším rozdielom je, že MacBooky s čipmi Apple Silicon sú známe svojou efektivitou výkonu na jeden watt, zatiaľ čo Snapdragon X Elite môže generovať viac tepla a vyžadovať chladenie ventilátormi. MacBook Air je v prerozdeľovaní energie skutočný rekordér, čo dokazuje aj jeho bezventilátorový dizajn.

Microsoft a Qualcomm sa neustále snažia posunúť hranice v oblasti notebookov založených na ARM technológii. Tento trend Apple započal už pred niekoľkými rokmi, predstavením vlastných čipov Apple Silicon.

Očakáva sa, že Microsoft predstaví svoje nové modely, vrátane Surface Pro 10 a Surface Laptop 6 už 20. mája, čím sa zintenzívni konkurencia v segmente osobných počítačov. Uvidíme, ako bude na tento krok odpovedať gigant z Cupertina.

Prečítajte si tiež  Úplne nový MacBook Air M3 už kúpite za zvýhodnenú cenu: Je to dokonalý počítač pre väčšinu zákazníkov Apple

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -