Herná knižnica jablkových smartfónov sa rozrástla o nového člena, ktorý však nie je klasickou hrou pôvodne navrhnutou pre operačný systém iOS. V App Store pribudla aplikácia Folium, vďaka ktorej si môžeme na obrazovkách iPhonov užiť hry z konzoly Nintendo 3DS. Ide o platený emulátor, ktorý vás vráti do starých dobrých čias.

Tento krok je pomerne odvážny, najmä vzhľadom na nedávne právne kroky spoločnosti Nintendo proti vývojárom emulátora Yuzu. Jeho tvorcovia totiž museli zaplatiť mastnú pokutu za porušenie autorských práv, nakoľko na hry použité v apke nemali licencie.

Zatiaľ nie je jasné, či bude Folium čeliť podobným právnym výzvam, no momentálne je emulátor dostupný aj na Slovensku.

Na emulátory si treba dávať pozor

Dôležitou pripomienkou je, že Apple neumožňuje emulátorom v iOS využívať JIT kompiláciu, čo môže viesť k zníženiu výkonu hier na starších iPhonoch. Preto je dôležité, aby si potenciálni zákazníci pred kúpou prečítali recenzie a zvážili svoje možnosti.

Okrem toho existuje možnosť, že iné emulátory v App Store, ako je napríklad RetroArch, by mohli v budúcnosti poskytnúť podporu pre Nintendo 3DS bezplatne.

Emulátor Game Boy pre iPhone
Zdroj: DALL-E

Napriek týmto výhradám Folium poskytuje príležitosť okamžite si vychutnať hry pre Nintendo 3DS na iPhone. Je však dôležité podotknúť, že musíte vlastniť vlastné ROM súbory. Tu sa ale naskytá ďalší problém, nakoľko sťahovanie hier, ktoré sú chránené autorskými právami je nelegálne.

Folium tiež podporuje emuláciu konzol Game Boy Advance a Nintendo DS, no pre tieto platformy existujú aj iné bezplatné alternatívy, ako je napríklad aplikácia Delta.

Čo sa týka kompatibility s hardvérovými ovládačmi, Folium podporuje rad herných ovládačov ako Nintendo Switch Joy-Con, Nintendo Switch Pro Controller, Backbone One a najnovšie ovládače pre PlayStation a Xbox.

Folium je dostupná v App Store za cenu 5,99 € a predstavuje zaujímavú možnosť pre fanúšikov Nintendo hier, ktorí chcú svoje obľúbené tituly hrať na cestách. Vzhľadom na spomínané autorské práva, ktoré sa môžu stať pôdou pre ďalší konflikt je možné, že apka sa v obchode App Store dlho neohreje.

‎Folium
‎Folium
Developer: Jarrod Norwell
Price: $4.99
  • ‎Folium Screenshot
  • ‎Folium Screenshot
  • ‎Folium Screenshot
  • ‎Folium Screenshot
  • ‎Folium Screenshot
  • ‎Folium Screenshot

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Zahrajte si legendárne hry z ICQ. Tomuto sa hovorí nostalgia
Môže ťa zaujímať
- Reklama -