Ako píše 9to5mac, nový výskum od spoločnosti SellCell dokazuje to, o čom hovoríme už niekoľko dlhých rokov. Aj keď má iPhone vyššiu obstarávaciu cenu než jeho konkurenti, pri predaji sa to zákazníkovi zvykne vrátiť. Hodnotu si tieto zariadenia držia podstatne lepšie, než akékoľvek Androidy.

Najnovšie sa ukázalo, že napríklad Samsung Galaxy S22, ktorý mal svoju svetovú premiéru len vo februári 2022 sa už na trhu s použitými kusmi znehodnotil o šialených 47 %. Výrazne za ním nezaostáva ani Google Pixel 6, ktorý po svojej októbrovej premiére z minulého roka stratil približne 42 % hodnoty.

A ak si myslíte, že Apple nie je ku týmto číslam ďaleko, tak ste na omyle. iPhone 13, ktorý bol predstavený v septembri 2021 a už za štyri mesiace príde jeho nástupca iPhone 14, stratil v priemere len 16 % svojej hodnoty. To je skoro neuveriteľné.

Samsung Galaxy S22+ 5G 128 GB má ako nový rovnakú cenu ako iPhone 13

Zdroj: Samsung

No a pokiaľ sa pokúšate argumentovať tým, že Samsung je predsa lacnejší než Apple, nie je to celkom pravda.

Prečítajte si tiež  Prečo chce Apple získať váš starý iPhone pri predaji toho nového? Dôvodov je viac

Ako ukazuje štatistika, Samsung Galaxy S22+ 5G 128 GB, ktorý dnes ako nový kúpite za zhruba 1 099 €, stratil za 3 mesiace od svojho uvedenia na trh približne 58 % svojej pôvodnej hodnoty. To sú alarmujúce čísla najmä pre ľuďí, ktorí zvyknú často vymieňať svoje mobilné zariadenie.

Zároveň je to aj ďalší z dôvodov, prečo sa viac oplatí kúpiť zariadenie s operačným systém iOS než akýkoľvek Android.

Pri niektorých iPhonoch 13 je strata hodnoty na úrovni jednotiek percent 

Pexels/Caleb Oquendo

iPhone 13 Pro Max (128 GB) je podľa analytikov najlepším modelom v ponuke, pretože zariadenie v stave „ako nové“ je znehodnotené len na 3,8 %. Amortizácia sa zvyčajne začína dva mesiace po uvedení telefónu na trh.

SellCell tiež tvrdí, že iPhone 13 v stave „ako nový“ stratil len 18,7 % svojej hodnoty po prvom mesiaci predaja. Po druhom mesiaci však paradoxne zaznamenal určité oživenie, keďže sa strata pohybovala len na úrovni 16,4 %.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Nielenže si teda iPhone drží lepšiu hodnotu ako Android, ale dochádza aj k určitému zotaveniu z počiatočnej straty hodnoty. To nie je pri mobilných zariadeniach vôbec bežné.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJ9to5Mac
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.