Spoločnosť Apple predáva stovky miliónov smartfónov ročne po celom svete. Pomáhajú jej v tom výhodné programy, ako je napríklad trade-in, na ktorý sa teraz pozrieme bližšie a zároveň si odpovieme na jednoduchú otázku, prečo chce Apple získať vaše staré zariadenie popri predaji toho nového. Poďme na to…

Zníženie ceny nového iPhonu 

Základným princípom výkupu je, že firma vám ponúkne výhodnú čiastku za váš starý iPhone, ktorú si môžete uplatniť ako zľavu na nákup toho nového.

Ak teda iPhone 12 Pro (64 GB) stojí 1 149 € a Apple vám zároveň ponúkne za váš starý iPhone X 300 €, cena nového zariadenia sa automaticky zníži na prijateľnejšiu sumu cca 850 €. To znie oveľa lepšie najmä v súvislosti s možnosťou výhodného financovania.

Samozrejme, svoj iPhone X môžete predať napríklad aj na inzertných portáloch, avšak nie vždy je to jednoduché a suma, ktorú získate navyše je častokrát na úrovni len niekoľkých desiatok eur.

Trade-in program teda v sebe skrýva aj vysoký komfort a rýchlosť, kedy všetko vybavíte pokojne aj za 15 minút a z predajne odchádzate s úplne novým zariadením. Mnohí zákazníci si tento prístup pochvaľujú.

Apple môže jeden telefón predať pokojne aj dvakrát 

Apple Certified Pre-OwnedĎalším dôvodom, prečo chce Apple „silou mocou“ získať vaše staré zariadenie je ten, že ho môže opäť predať. Pokiaľ je v dobrom stave, tak ho iba vyčistí, vymení opotrebované diely + batériu a ponúkne ho na trhu so slabšou kúpnou silou ako Apple Certified Pre Owned produkt. Viac sme sa tomu venovali vo videu pod týmto textom.

Konkrétny iPhone je teda vyrobený raz a predaný pokojne aj dva či dokonca trikrát pod tou istou spoločnosťou. To predstavuje obrovský zisk ako aj celkové zlepšenie predajných čísel, ktoré oceňujú investori. Medzi najväčšie trhy, na ktoré sa dovážajú takto repasované iPhony patrí India, Južná Amerika či Afrika.

Z času na čas sa ale vyskytnú napríklad aj na Slovensku. Nákup repasovaného iPhonu, ktorý prešiel „rukami“ spoločnosti Apple častokrát ani nerozoznáte od úplne nového kusu.

Čo ak je starý iPhone v zlom stave? 

Ak je váš starý iPhone rozbitý, vytopený, prípadne obsahuje iné poškodené súčiastky, ani v takomto prípade nie je výkup pre Apple nevýhodný.

Firma už dávnejšie predstavila svojho špeciálneho robota Daisy, ktorý dokáže rozobrať až 200 iPhonov za hodinu. To sú v prepočte viac ako 3 zariadenia za minútu!

Tento veľmi šikovný prístroj rozkúskuje starý iPhone na jednotlivé diely a z tých následne dokáže získavať recyklovateľné materiály ako aj drahé kovy (napríklad zlato alebo striebro). Snaží sa tak eliminovať akýkoľvek odpad, ktorý by vznikol, pokiaľ by starý iPhone skončil niekde v koši alebo na skládke.

Prečítajte si tiež  Prekvapenie! Váš MacBook je vyrobený z recyklovaných plechoviek od piva

V budúcnosti plánuje firma dotiahnuť životný cyklus svojich produktov do absolútneho extrému, pričom nové iPhony ale aj iPady či Macy bude produkovať výhradne z recyklovateľných materiálov a ďalšie zdroje získavané zo zeme obmedzí na nutné minimum.

Týmto spôsobom sa zásadne zníži ekologická stopa a Apple môže dosiahnuť svoj cieľ uhlíkovej neutrality do konca roka 2030. Hádam sa to podarí. Držíme palce!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -