Súdny spor medzi spoločnosťami Apple a Masimo vyústil do zákazu funkcie, ktorú v inteligentných hodinkách Apple Watch považujeme za štandard už od roku 2020. Ako, ale naznačuje Bloomberg, obyvatelia v Spojených štátoch sa budú najbližšie roky musieť zaobísť bez merania hladiny kyslíka v krvi. Toto obmedzenie nebude možné obísť ináč, než cez „jailbreaknutý“ iPhone.

Hoci to so spoločnosťou Apple v prípade technológie merania kyslíka v krvi pre jablkové hodinky nevyzerá vôbec ružovo, neznamená to že funkcia zmizne naveky. Spoločnosť ju totiž môže znovu povoliť po vypršaní patentu Masimo v auguste 2028. Taktiež existuje šanca, že Apple príde na nový spôsob, ako v hodinkách využívať oxymeter. Ten by mohol byť dostupný aj oveľa skôr.

Zaujímavé je, že všetky predstavené Apple Watch mali od začiatku schopnosť merania hladiny kyslíka v krvi vďaka integrovanému pulznému oxymetru. Táto funkcia však nebola aktivovaná, pravdepodobne kvôli nedostatočnej presnosti nameraných údajov v prvých modeloch. Od predstavenia Apple Watch Series 6 sa, ale stala neodmysliteľnou súčasťou každej novej generácie s výnimkou prevedení SE / SE 2. V USA to, už neplatí.

Spoločnosť Apple ťahá v spore s Masimo za kratší koniec

Zaujímavé je, že tieto firmy spolu diskutovali ešte dávno pred tým, než boli predstavené prvé Apple Watch v roku 2014 (predávať sa začali až v roku 2015). Apple zahájil rokovania o technológii pulzného oxymetra so spoločnosťou Masimo, špecialistom na zdravotnícke technológie ešte v roku 2013. Jej riaditeľ Joe Kiano krátko na to vyjadril obavy, že Apple chce ukradnúť ich technológiu.

Spoločnosť Masimo je na trhu známa ako vynálezca moderných pulzných oxymetrov a jej technológie sú široko používané v zdravotníckom priemysle.

Apple meranie hladiny kyslíka v krvi
Zdroj: Apple

Pred spustením predaja hodiniek Apple Watch sa Apple postaral o zamestnanie niekoľkých bývalých zamestnancov Masimo, vrátane ich hlavného lekára a špecialistu. Tieto osoby mali pomáhať s vývojom nových zdravotníckych technológií.

V roku 2020 Masimo podalo žalobu na Apple za krádež obchodného tajomstva a porušenie patentov. To následne vyústilo v zákaz predaja hodiniek na území USA, ku ktorému došlo na prelome rokov 2023 / 2024.

A aj keď firma dosiahla svoje a technologickému gigantovi spôsobila obrovské problémy, spoločnosti Masimo vypnutie funkcie na už existujúcich modeloch Apple Watch evidentne nestačí. Firma totiž za pomoci krátkej demonštrácie dokázala, že funkciu možno znovu aktivovať pomocou jailbreaknutého iPhonu. Táto argumentácia však pred americkou colnou správou neuspela.

Ak Apple prehrá odvolanie, po vypršaní patentu Masimo v auguste 2028 bude môcť funkciu znovu povoliť prostredníctvom softvérovej aktualizácie. Používatelia v našich končinách však môžu ostať pokojní. Toto obmedzenie sa týka iba územia Spojených štátov

Prečítajte si tiež  Apple Watch Ultra 3 sú ohrozené. Ich predstavenie sa môže poriadne natiahnuť

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -