Nedávne zemetrasenie v Taiwane s magnitúdou 7,4, ktoré žiaľ malo za následok aj ľudské obete a zranenia, si vyžiadalo významné škody na infraštruktúre. Toto prírodné nešťastie zasiahlo aj technologického giganta TSMC, ktorý je kľúčovým dodávateľom komponentov pre Apple. Hrozivé otrasy spôsobili prerušenie niektorých výrobných liniek.

Továreň N3 v Tchaj-nane utrpela štrukturálne poškodenia, vrátane zlomených nosníkov a stĺpov, čo viedlo k zastaveniu výroby. Dôležité stroje, ktoré sú nevyhnutné pre výrobu pokročilých čipov, boli tiež zastavené, rovnako ako aj práce vo výskumných a vývojových laboratóriách, ktoré utrpeli značné škody.

Zemetrasenie v Taiwane sa môže podpísať na dodávkach Apple

TSMC produkuje čipy, ako je napríklad 3 nm A17 Pro, ktoré sú použité v najnovších modeloch iPhone 15. Firma tiež stojí za procesormi v počítačoch Mac. Práce na čipoch si vyžadujú nepretržitú prevádzku, stabilné prostredie a dokonalé skladovanie. Aj preto je pravdepodobné, že zemetrasenie spôsobilo poškodenie výsledných produktov. Táto prírodná katastrofa teda môže mať vplyv aj na dodávateľský reťazec spoločnosti Apple.

Zemetrasenie v Ázii
Zdroj: Google News

Spoločnosť TSMC okamžite zareagovala na katastrofu a začala s hodnotením škôd a obnovou tovární. Očakáva sa, že niektoré linky budú obnovené už v blízkej budúcnosti.

História TSMC ukazuje, že spoločnosť má skúsenosti s prípravou na katastrofy, najmä po zemetrasení v roku 1999. Firma odvtedy zaviedla prísne opatrenia na riadenie seizmickej situácie, vrátane kontrol po zemetrasení a technológií na zníženie vibrácií zariadení.

iPhone, Mac či iPad môžu meškať celé mesiace 

Apple sa nachádza v kritickom období výroby svojich nadchádzajúcich produktov, a preto by akékoľvek významné prerušenie dodávok čipov mohlo mať vplyv na uvedenie nových produktov na trh. Tie by sa mohli omeškať aj o mesiace.

Jablková spoločnosť je však známa svojimi efektívnymi stratégiami riadenia dodávateľského reťazca. Tie by mohli pomôcť zmierniť dôsledky zemetrasenia na plánované uvedenie a dostupnosť zariadení. Uvidíme, ako sa s touto situáciou Apple popasuje.

Prečítajte si tiež  Apple bude mať 1,4 nm procesory: TSMC to oficiálne potvrdilo

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -