Hoci sme sa len prednedávnom dočkali príchodu technológie výroby čipov založenej na 3 nm výrobnom procese, hlavný dodávateľ spoločnosti Apple napreduje raketovým tempom. Firma TSMC momentálne vyvíja 2 nm čipy budúcej generácie, no tu jej snaha rozhodne nekončí. Na scéne sa prvýkrát objavili špekulácie o 1,4 nm technológii.

Dylan Patel z portálu SemiAnalysis sa postaral o zaujímavý príspevok, v ktorom sa podelil o novinky z panelu Future of Logic spoločnosti TSMC. Tu totiž spoločnosť po prvýkrát uviedla oficiálny názov svojho 1,4 nm čipu – “A14”. Očakáva sa, že 1,4 nm technológia spoločnosti bude nasledovať po jej 2 nm čipoch s kódovým označením “N2”.

TSMC chce opäť posúvať hranice výkonu a efektivity čipov

Masová výroba čipov N2 je naplánovaná na koniec roka 2025 a po nej bude nasledovať vylepšená nadstavba “N2P” o rok neskôr.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

V dôsledku toho je nepravdepodobné, že by sa 1,4 nm čipy objavili skôr ako v roku 2027. Každopádne ide ale o dôkaz, že Apple myslí skutočne poriadne dopredu a plánuje inovovať skôr, ako všetci ostatní.

TSMC je totiž jeho hlavný výrobný partner a Apple je naopak pre túto tchajwanskú spoločnosť najväčším zákazníkom. Ich spoločná spolupráca trvá už dlhé roky.

čip A17 Pro
Zdroj: Apple

Najnovšia čipová technológia spoločnosti Apple sa v minulosti objavila v iPhonoch a až neskôr sa presunula do modelových radov iPad a Mac.

Vďaka prognózam a najnovším informáciám vám prinášame prehľad toho, ako by mohla čipová technológia iPhonu vyzerať počas najbližších rokov porovnaní s momentálnym modelom.

  • iPhone 15 Pro (2023): čip A17 Pro (3nm, N3B)
  • iPhone 16 Pro (2024): čip A18 (3nm, N3E)
  • iPhone 17 Pro (2025): čip A19 (2nm, N2)
  • iPhone 18 Pro (2026): čip A20 (2nm, N2P)
  • iPhone 19 Pro (2027): čip A21 (1.4nm, A14)

Každý nasledujúci čip z produkcie TSMC prekonáva svojho predchodcu z hľadiska hustoty tranzistorov, výkonu a účinnosti.

Začiatkom tohto týždňa vyšla na povrch informácia, že spoločnosť TSMC už odprezentovala prototyp 2 nm čipov pre Apple pred plánovaným spustením produkcie v roku 2025.

Prečítajte si tiež  Apple plánuje vydanie ďalších Macov s čipom M3. Vieme, kedy ich môžeme očakávať

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -