Zdá sa, že konflikty medzi spoločnosťami Apple a Epic Games opäť naberajú na obrátkach. Epic Games oznámil plány na spustenie svojho digitálneho obchodu Epic Games Store pre iPhone v krajinách Európskej únie. Firma nedávno poskytla viac detailov na konferencii Game Developers Conference. Tento krok umožní vývojárom distribuovať hry s 12 % podielom z príjmov pre Epic, čo je rovnako ako na platformách Windows a Mac.

V prípade aplikácií, Epic nebude počas prvých šiestich mesiacov vyberať žiadny podiel z príjmov. Spoločnosť naviac oznámila, že sa nebudú účtovať ani poplatky za aplikácie s nákupmi v hre, ktoré používajú externé platobné systémy.

Epic Games Store dorazí na obrazovky iPhonov už čoskoro

Epic Games Store bude od vývojárov vyžadovať 12 % poplatok a ďalší poplatok za základnú technológiu vo výške 0,50 € od Apple za každú inštaláciu nad jeden milión (poplatok za základnú technológiu Epic následne zaplatí Apple).

Spoločnosť Apple pri tom tiež upravila svoje podmienky v App Store pre účtovanie poplatkov v rámci Európskej únie. Spoločnosť po novom účtuje nižšie poplatky v rozmedzí 10 – 17 %. Jablkový gigant si však účtuje ďalší trojpercentný poplatok za používanie jeho platobného systému.

Epic Store pre iOS a Android
Zdroj: Epic Games

Zaujímavé je, že aplikácie s menej ako miliónom stiahnutí distribuované cez App Store budú platiť nižšie poplatky v porovnaní s Epic Games Store. Spoločnosť Epic Games zdôrazňuje, že jej obchod ponúka vývojárom 88 % podiel z príjmov z platených aplikácií.

Existuje však aj možnosť, kedy si vývojári môžu ponechať 100 % príjmov z nákupov v aplikáciách, ak sa rozhodnú pre externý platobný systém.

Generálny riaditeľ Epicu Tim Sweeney kritizoval Apple za ich poplatkovú politiku v EÚ, pričom ju označuje za škodlivé dodržiavanie predpisov. Sweeney sľúbil, že Epic Games bude pokračovať v právnych bojoch proti Apple.

Napriek tomu Epic Games Store plánuje svoj príchod na iPhone v Európskej únii ešte do konca roku 2024, pričom v USA a iných krajinách nebude dostupný.

Prečítajte si tiež  Apple a jeho pravidlá mimo App Store sú terčom kritiky. Bojujú proti nim Spotify, Epic Games a ďalší veľkí hráči

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -