Vývojári a predstavitelia veľkých svetových spoločností opäť zasadzujú tvrdú ranu pre Apple. Spotify, Epic Games, Deezer, Paddle a ďalší technologickí giganti poslali spoločný list Európskej komisii, v ktorom vyjadrujú svoje námietky voči navrhovanej schéme presadzovania zákona o digitálnych trhoch (DMA) zo strany Apple.

Pod sťažnosť sa podpísalo až 34 subjektov, ktoré tvrdia, že návrhy Apple nevyhovujú požiadavkám zákona. Zmeny kalifornskej spoločnosti podľa ich slov ignorujú zmysel zákona a ak sa nezmenia, budú podľa listu “posmechom DMA”. V liste sa poukazuje na niekoľko špecifických prvkov plánu vrátane poplatku za základnú technológiu, procesu notárskeho overovania a podmienok, ktoré musia vývojári prijať.

Apple požaduje, aby vývojári zostali pri existujúcich podmienkach App Store alebo si vybrali nové podmienky. To dáva podľa listu vývojárom nemožnú voľbu, ktorá je zbytočné zmätočná a komplikovaná.

V liste sa uvádza, že ani jedna z možností nie je v súlade s DMA a upevňuje pevnú pozíciu Apple na digitálnych trhoch. Podľa Spotify a Epic Games sa tak situácia v konečnom dôsledku nemení.

Zmeny pre iOS vývojárom nevyhovujú

List ďalej pojednáva o tom, že poplatok za základnú technológiu a transakčné poplatky budú brániť hospodárskej súťaži a znemožnia vývojárom odmietnuť nespravodlivé podmienky. Apple vraj využíva neodôvodnené obavy o súkromie a bezpečnosť na obmedzenie výberu používateľov.

Samotný poplatok sa bude účtovať raz ročne a to vo výške 50 centov za každú inštaláciu aplikácie, ktorá bude stiahnutá mimo App Store. Platiť však začne až od vtedy, keď daná apka dosiahne jeden milión inštalácii (prvý milión tak bude zadarmo).

App Store Epic Games Store
Zdroj: Epic Games, Unsplash / James Yarema (úprava redakcie)

Spoločnosti preto žiadajú Európsku úniu, aby prijala rýchle, včasné a rozhodné opatrenia proti Apple. Apple je povinná splniť požiadavky zákona o digitálnych trhoch do 7. marca, pričom zmeny v ekosystéme aplikácií budú zapracované do systému iOS 17.4.

Očakávame, že iOS 17.4 bude vydaný už počas najbližších dní, keďže spoločnosti Apple veľa času neostáva. Už tento týždeň by sme sa tak mali dočkať alternatívnych trhovísk s aplikáciami a ďalších možností, ako za ne platiť.

Prečítajte si tiež  Apple dostal v EÚ šialenú pokutu: Firma má zaplatiť extrémnu sumu

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -