Trhy so smartfónmi sa na celom svete v roku 2023 zásadne zmenšujú, čoho dôvodom je najmä kríza. V Číne sa však popredným značkám stále darí a aj keď Apple čelí v tejto krajine silnej a lacnej konkurencii, dokázal dosiahnuť fantastické výsledky.

Napriek tomu, že Čína je rodiskom hneď niekoľkých značiek, americkému technologickému gigantovi to absolútne neprekáža. Zdá sa, že jej pomáha to, že ľudia prestávajú používať Android a namiesto toho si čoraz častejšie kupujú iPhone s iOS.

Podľa údajov portálu Counterpoint Research ani Čína neunikla tlaku krízy, no v porovnaní so zbytkom sveta sú predajné čísla smartfónov oveľa lepšie. Medziročný pokles sa totiž zastavil len na úrovni 8 %, čo je v porovnaní s inými krajinami vlastne pozitívny údaj.

Apple si razí cestu jednotky na čínskom trhu

Len dve spoločnosti zaznamenali rast na čínskom trhu a to konkrétne Apple a Huawei. Podľa prieskumu Apple naďalej dominuje v oblasti prémiových smartfónov a nemá žiadnu väčšiu konkurenciu, ktorá by mu robila problémy. Spoločnosť Apple podľa údajov vzrástla medziročne o 8 %, zatiaľ čo Huawei skočil až o 52 %.

Spoločnosť Apple mala v roku 2022 iba 15,2 % čínskeho trhu so smartfónmi, no podľa najnovších údajov je to dnes už 17,9 %. Hoci Huawei obrátil situáciu z 6,5 % v roku 2022 na 10,8 % v roku 2023, stále je najmenším výrobcom.

iPhone predaj 2023
Zdroj: CounterPoint Research

Vivo kleslo z 19,3 % na 18,2 %, Honor sa prepadol z 18,3 % na 15,4 %, Xiaomi sa medziročne prepadlo zo 16,5 % na 15,4 % a napokon najväčší medziročný pokles zaznamenalo Oppo a to zo 16,8 % na 13,8 %.

Ako ste na tom so svojim zariadením vy? Ste verným jabĺčkarom alebo dávate prednosť inej značke? Podeľte sa s nami o názor v komentároch.

Reklama
Reklama

Pokiaľ vás zaujímajú novinky týkajúce sa modelového radu iPhone 15, určite si nenechajte ujsť náš tematický článok, v ktorom sme zhrnuli všetky dôležité informácie.

Prečítajte si tiež  Ako by Apple unikli fotky. Pozrite si titánový iPhone 15 Pro na realistických renderoch

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -