Spoločnosť Apple minulý rok predstavila technológiu, s ktorou predbehla konkurenciu. iPhone 14 dostal podporu pre satelitné SOS volania, ktoré môžu majiteľovi zachrániť život. A aj keď táto funkcia v súčasnosti na Slovensku nie je k dispozícii, v budúcnosti by sa to malo zmeniť. Nájdu sa totiž európske krajiny, kde sa už dá používať, a kde si dokonca pripísala prvú záchranu ľudských životov.

Ako píše Appleinsider, v talianskych horách sa nachádzali dvaja turisti, ktorí zažili nepríjemnú núdzovú situáciu. Za bližšie nespresnených okolností si dvojica potrebovala privolať pomoc, avšak na mieste nevedela chytiť mobilný signál. Našťastie mal jeden z nich nový iPhone 14, ktorý Apple predáva za 999 € a po kliknutí na tento odkaz ho získate od 760 €. Toto zariadenie vie komunikovať so satelitom prostredníctvom správ.

Turistom sa podarilo odoslať SOS signál, na základe čoho prišli na miesto určenia taliansky hasiči. Ako informuje Corriere Della Sera, v tejto chvíli ide pravdepodobne o prvý takýto prípad, v ktorom núdzové SOS cez iPhone 14 zachránilo niekomu v Taliansku život. A ak to aj nebol úplne prvý prípad, s určitosťou nebola žiadna takáto situácia zatiaľ medializovaná.

Je pri tom dôležité upozorniť, že túto technológiu je v Taliansku možné používať iba od mája 2023. Turisti teda mali veľké šťastie. Rovnako je táto funkcia v Európe dostupná pre Belgicku, Holandsko, Luxembursko, Portugalsko či dokonca aj Rakúsko a ďalšie krajiny.

Aj keď sa teda núdzové SOS môže na prvý pohľad javiť, ako zbytočnosť, nie je tomu tak. Dokonca by ste spomínanú službu nemali vôbec podceňovať, aj keď nefunguje na Slovensku. Za prvé, môže sa vám kedykoľvek hodiť, keď sa budete nachádzať na dovolenke, alebo výlete v zahraničí.

Loopi Eco Case
Reklama

A za druhé, je dosť možné, že vo zvyšných európskych krajinách, kam patrí aj Slovensko či Česko, bude dostupná v priebehu najbližších mesiacov, keď ju Apple opäť masívnejšie rozšíri. Samotná technológia je k dispozícii na 2 roky po zakúpení iPhonu úplne zadarmo. Potom je spoplatnená, no Apple zatiaľ nezverejnilo presnú čiastku.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Toto je nový lightning kábel, ktorý nájdeme v balení iPhonu 12.
Môže ťa zaujímať
- Reklama -