Spoločnosť Apple vyšla na povrch s oznámením, ktoré určite nepoteší Slovákov ani ďalších obyvateľov krajín EÚ. Najnovšie vychytávky v rámci iOS 18 ako Apple Intelligence, zrkadlenie iPhonu alebo zdieľanie obrazovky cez SharePlay sa oneskoria. Apple ich v Európskej únii nespustí s oficiálnym príchodom iOS 18 pre všetkých používateľov.

Dôvodom pre oneskorenie noviniek má byť nesplnenie požiadaviek na interoperabilitu,  súvisiace so zákonom o digitálnych trhoch. Tie podľa Európskej únie Apple nespĺňa. Gigant z Cupertina sa však ohradil, že kývnutie na tieto zmeny by ohrozilo súkromie a bezpečnosť používateľov. Dátum vydania týchto funkcií v EÚ je preto zatiaľ neznámy.

Na umelú inteligenciu od Apple si v krajinách EÚ počkáme

Pre zvyšok sveta sa Apple Intelligence začne zavádzať na jeseň tohto roka pre zariadenia s operačným systémom iOS 18.0 v anglickom jazyku. Ďalšie funkcie Siri, sa objavia v budúcich nadstavbách systému iOS 18. Funkcia zrkadlenia iPhonu na Mac sa objaví neskôr v tomto roku v aktualizácii macOS Sequoia.

Apple Intelligence na iPhone 15 Pro Max
Zdroj: Apple, Unsplash / Pascal Brändle (úprava redakcie)

Apple Intelligence predstavuje jeden z najväčších ťahačov novej aktualizácie, ktorú Apple predstavila počas minulotýždňovej konferencie WWDC. Patrí sem súbor nových funkcií, ako nástroje na písanie, Image Playgrounds, súhrny oznámení, rýchle odpovede a samozrejme prepojenie na ChatGPT. Apple v prípade updatu výrazne prepracoval aj hlasovú asistentku Siri.

Revolučných noviniek sa dočkal aj systém macOS Sequoia, ktorý dorazí s novinkou v podobe zrkadlenia iPhonu na obrazovku Macu.  Táto funkcia umožňuje používateľom priamo presúvať súbory a interagovať s aplikáciami pre iOS. Na svoje si prídu hlavne tvorcovia obsahu na sociálnych sieťach  alebo fotografi, ktorí využívajú iPhone ako primárny nástroj.

Zdroj: Apple

Na novinky sa nezabudlo ani v prípade SharePlay, ktorý dostal vylepšenú funkciu Screen Sharing. Ide o vylepšenie už existujúcej možnosti zdieľania obrazovky vo FaceTime. Používatelia budú po novom môcť požiadať o prevzatie kontroly nad zariadením priateľa.

Spoločnosť Apple zatiaľ neposkytla dátum ani bližšie informácie o tom, kedy sa očakávané funkcie objavia aj v krajinách EÚ. V tomto roku to však už kalifornská spoločnosť určite nestihne.

Apple však pridáva v nových systémoch aj ďalšie funkcie, ktoré určite potešia. Ak sa chcete dozvedieť, čo všetko prinesie systém iOS 18, určite si nenechajte ujsť náš článok, v ktorom sme sa detailne venovali všetkým novinkám.

Prečítajte si tiež  iOS 18 o 25 % zvýšil výkon iPhonu. Je v tom, ale háčik

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -