Nie ste robot? S touto otázkou sa stretol azda každý používateľ pri prihlasovaní alebo overovaní svojho účtu na rôznych webstránkach. Ťukanie na obrázky prechodov pre chodcov alebo lúštenie neprehľadného textu s cieľom dokázať, že ste človek, bude už čoskoro minulosťou. Nový systém iOS 16 zavádza užitočnú funkciu, vďaka ktorej bude možné obísť overovanie CAPTCHA v podporovaných aplikáciách a na webových stránkach.

Prečítajte si tiež  Ak máte problém s výdržou batérie na iPhone s iOS 16, možno za to môže táto funkcia

Nová funkcia nesie názov Private Access Tokens a je dostupná pre všetky zariadenia s nainštalovaným iOS 16. Keď je funkcia zapnutá, iCloud automaticky overí vaše zariadenie a účet Apple ID na pozadí, čím sa eliminuje potreba aplikácií a webových stránok zobrazovať výzvu na overenie CAPTCHA. Do tejto iniciatívy sa zapája aj spoločnosť CloudFare.

Koniec otravným kódom CAPTCHA

Automatické overovanie je obmedzené na webové stránky a aplikácie, ktoré podporujú súkromné prístupové tokeny. Prijatie tejto funkcie by ale malo dostať veľký impulz vďaka spoločnosti Cloudflare, ktorá dnes oznámila, že bezplatne sprístupňuje rozhranie API s názvom Turnstile všetkým webovým stránkam, ktoré chcú odstrániť CAPTCHA.

kód CAPTCHA na iPhone
Zdroj: Stack Overflow

Spoločnosť Cloudflare vysvetlila, ako táto technológia funguje, v príspevku na svojom blogu. Súkromné prístupové tokeny sú zabudované priamo v systéme Turnstile. Táto funkcia sa musí pozrieť na niektoré údaje relácie ako je agent používateľa a charakteristiky prehliadača, aby overil používateľov bez toho, aby ich vyzval. Private Access Tokens nám umožňujú minimalizovať zber údajov tým, že CloudFare požiada spoločnosť Apple, aby overila zariadenie za nich.

Služba Turnstile je od dnešného dňa k dispozícii v beta verzii prostredníctvom ovládacieho panela Cloudflare alebo registračného formulára. Keď webové stránky začnú používať Turnstile, rozšírenosť otravných CAPTCHA kódov na webových stránkach a v aplikáciách sa postupne zníži.

Automatické overovanie v systéme iOS 16
Zdroj: Apple

Automatické overovanie je predvolene zapnuté na iPhonoch so systémom iOS 16 a nájdete ho v aplikácii Nastavenia v časti Apple IDHeslo a zabezpečenieAutomatické overovanie. Funkcia je podporovaná aj v systémoch iPadOS 16.1 a macOS Ventura, ktoré sú stále v beta testovaní a budú vydané v októbri.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here