Spoločnosť Apple sa po uvalení nových colných nariadení bude musieť popasovať nie len so zdražovaním, ale aj s budúcou stratégiou. Americký prezident Donald Trump je presvedčený, že Apple má všetky predpoklady na to, aby presunula výrobu iPhonov a iných zariadení do Spojených štátov.

Na tlačovej konferencii to potvrdila jeho hovorkyňa Karoline Leavitt s tým, že Apple už investoval 500 miliárd dolárov do americkej ekonomiky. Táto investícia podľa nej dokazuje dôveru firmy v schopnosti amerického priemyslu.

Budú sa Apple zariadenia vyrábať na pôde USA? 

Vysoké clá sa vzťahujú na dovoz tovaru z Číny, Indie, Vietnamu, Thajska a ďalších krajín. Najtvrdšie clá pritom dosahujú nemysliteľnú hodnotu vo výške až 104 % a majú zasiahnuť čínsky tovar. Spoločnosť Apple tak bude čeliť vážnym komplikáciám, keďže väčšina produkcie je závislá na ázijskej výrobe.

iPhone predná kamera
Zdroj: Apple

Hoci Trump tvrdí, že americká pracovná sila je na takúto zmenu pripravená, odborníci upozorňujú na praktické prekážky. Apple dlhodobo vyrába v Číne kvôli vysokej úrovni odborných znalostí a infraštruktúre, ktoré v USA jednoducho chýbajú. Tento názor zdieľa aj samotný výkonný riaditeľ Tim Cook.

Ako Cook povedal ešte v roku 2017: „V Číne by ste zaplnili futbalové ihriská nástrojovými inžiniermi. V USA by ste ledva naplnili jednu miestnosť.“

V dodávateľskom reťazci Apple sa nachádzajú desiatky krajín

Okrem chýbajúcich kapacít je problémom aj globálny charakter dodávateľského reťazca. Apple spolupracuje s viac ako 50 krajinami na výrobe súčiastok. Komponenty pre iPhony pochádzajú z celého sveta, vrátane vzácnych minerálov, ktoré sa v USA vôbec neťažia.

Aj keby Apple montoval iPhony v Amerike, nevyhne sa dovozu dielov zo zahraničia, čo by clo rovnako ovplyvnilo.

iPhone 16 Pro výroba
Zdroj: YouTube / EverythingApplePro, DALL-E (vytvorené pomocou umelej inteligencie, úprava redakcie)

Z historického pohľadu Apple už raz vyrábal Mac Pro v Texase. Projekt však narazil na logistické a personálne prekážky. Podobný scenár pri iPhonoch by bol ešte náročnejší.

Spoločnosť Apple síce buduje v USA servery pre svoj systém Private Cloud Compute, no tie sú určené pre interné využitie a nie pre masový trh.

Výroba iPhonov v USA tak zatiaľ ostáva skôr ilúziou než reálnou možnosťou. Najbližšie mesiace nám ukážu, akým smerom sa Apple v prípade svojej produkcie vyberie.

Prečítajte si tiež  Zlý sen Applu sa stal realitou: Tu je 5 spôsobov, ako sa môže vysporiadať s Trumpovými clami

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -