Súčasná doba je žiaľ plná špekulantov a podvodníkov, ktorí sa vás snažia nejakým spôsobom oklamať. Áno, toto sa deje aj na vašom iPhone, konkrétne pri softvéri. Dnes vám ukážeme 6 tipov, ako ochránite všetky osobné údaje, na svojom iOS zariadení.

6. Nedôverujte klávesniciam tretích strán.

6 tipov ako ochránite informácie na vašom iPhone.
Nedôverujte klávesniciam tretích strán

Používanie rôznych klávesníc z App Store je bežná záležitosť. Mnoho firiem má svoje vlastné (to najlepšie) riešenie pre vás. Môžete tu meniť fonty, pridávať GIFy, originálne Emoji a mnoho iného. Niektoré klávesnice sú veľmi spoľahlivé, pri iných by ste si mali dávať pozor.

Ak nejakú takúto appku používate, musíte vedieť, že jej udeľujete „plný prístup“. Inými slovami má vývojár prístup k akýmkoľvek informáciám, ktoré získa z jej používania. Schválne sa zamyslite nad tým, ako často sem píšete adresy, číslo kreditnej karty, telefónne čísla či iné citlivé dáta, ktoré môže niekto na druhej strane sveta v pokoji zbierať a následne použiť proti vám.

Ak si chcete skontrolovať aké klávesnice máte nainštalované, urobíte to týmto spôsobom. Otvorte Nastavenia > Všeobecné > Klávesnica > Klávesnice. Pri väčšine klávesníc je malá šípka. Akonáhle ju otvoríte a nie je originál od Apple, môžete jej zakázať „Plný prístup“.

5. Vyberte si aplikácie, ktoré môžu mať prístup k dôležitým informáciám.

6 tipov ako ochránite informácie na vašom iPhone.
Dávajte si pozor na to, ktorá aplikácia ma prístup ku vašim údajom

Je úplne bežné, že vás aplikácie žiadajú o prístup k určitým informáciám, ktoré vôbec nepotrebujú pre to, aby mohli fungovať. Niekedy je to len nevinná chyba vývojárov, inokedy zase cielený útok na používateľa. Presne preto by ste si mali dávať pozor na to, ktoré aplikácie majú prístup ku vašim osobným údajom.

Pre sledovanie toho, čo ma k čomu prístup otvorte Nastavenia a vyberte položku „Súkromie“. Teraz sa pred vami zobrazili rôzne kategórie appiek, kde si môžete prehľadne pozrieť to, aká aplikácia môže používať napríklad mikrofón, polohu či fotoaparát. Vo chvíli, keď sa vám niekde niečo nepozdáva, radšej prepínačom prístup zrušte.

4. Vyhýbajte sa pripojeniu cez USB na počítači.

6 tipov ako ochránite informácie na vašom iPhone.
Áno aj USB prináša veľké riziko

Nabíjate si iPhone napríklad cez počítač? Ak áno je to úplne v poriadku. Treba si však dávať pozor na to, aby ste sa zbytočne nevystavovali hackerským útokom. Existuje funkcia, ktorá by vám v tomto prípade mohla pomôcť. Po hodine (od posledného odomknutia) zablokuje pripojenie, takže sa do zariadenia nikto nedostane, až kým opäť nezadáte heslo.

Pokiaľ si ju chcete aktivovať (alebo deaktivovať) otvorte Nastavenia a prejdite do sekcie Face ID a kód. Teraz zadajte heslo a dostanete sa do bezpečnostného menu. V nižšej časti môžete nájsť funkciu „USB príslušenstvo“. Prepínačom na pravej strane ju potom viete aktivovať alebo deaktivovať.

Prečítajte si tiež  Používaš v škole smartfón alebo tablet? Táto vec ti môže ušetriť stovky eur a zbytočné problémy

3. Spravujte aplikácie, ktoré majú prístup ku vašej polohe.

6 tipov ako ochránite informácie na vašom iPhone.
Obmedzte to, ktorá aplikácia zbiera údaje o vašej polohe

Aj obmedzenie niektorým aplikáciam, aby sledovali vašu polohu, môže byť dobrý spôsob, ako si chrániť osobné údaje na vašom iPhone. Zariadenie vás neustále lokalizuje cez GPS, Bluetooth, Wi-Fi či mobilné dáta. S niektorými takýmto informáciami následne pracujú aj appky, napríklad Google Maps či Waze.

V takomto prípade je to úplne v poriadku. Používanie známych poskytovateľov mapových a navigačných služieb by vás nemalo ohrozovať. Existujú však aj softvéry, ktoré nemá čo zaujímať vaša poloha, no napriek tomu si k nej vyžadujú prístup. Vtedy treba zakročiť.

Okrem ochrany osobných údajov získate výraznými obmedzeniami aj nižšiu spotrebu energie, čiže vám iPhone vydrží o niečo dlhšie. To je celkom výhoda. Všetko môžete sledovať cez Nastavenia > Súkromie > Lokalizačné služby.

2. Obmedzte „Sledovanie reklamy“.

6 tipov ako ochránite informácie na vašom iPhone.
Vypnite si funkciu sledovanie reklamy

Cielené reklamy sú na internete skoro všade. Je to bežný spôsob, akým môžu stránky prežívať formou inzercie. Hoci by to nemal byť vo všeobecnosti veľký problém, je trochu divné, že niekto na sieti vie presne čo hľadáte. Apple mu k tomu navyše aj trochu pomáha.

V iOS sa už dávnejšie objavila možnosť, ktorá využíva niektoré vaše informácie, aby vedela stránkam poskytnúť lepšie zacielenie reklamy. Nevyskakujú tu teda na vás rôzne nezmysly, ale možno veci, ktoré hľadáte napríklad za lepšiu cenu.

Takéto cielenie reklám nemusí byť zlé a hlavne Apple sľubuje, že nikomu neposkytuje vaše osobné údaje. Na druhej strane, ak vám toto nevyhovuje, môžete to rýchlo deaktivovať. Urobíte to jednoducho cez Nastavenia > Súkromie > Reklama (úplne dole) > Obmedziť sledovanie.

1. Deaktivujte „Dôležité miesta“.

6 tipov ako ochránite informácie na vašom iPhone.
Nepoužívajte dôležité miesta

Funkcia „Dôležité miesta“ je síce užitočná, no určite nie nevyhnutná. Pokiaľ ju máte zapnutú, uloží si lokality, na ktoré sa najčastejšie vraciate (domov, práca, nákupné stredisko atď…). Zariadenie následne tieto dáta zdieľa so všetkými vašimi produktami od Apple, prostredníctvom iCloudu. To znamená, že ich máte k dispozícii na vašom iPhone, Macu či Apple Watch.

Jablková spoločnosť hovorí, že tieto údaje poskytuje niektorým aplikáciám ako Kalendár a Mapy, ktoré môžu vďaka tomu fungovať o niečo lepšie a presnejšie. Pokiaľ však chcete mať svoje súkromie pod kontrolou, mali by ste si aj tak dávať na „dôležité miesta“ veľký pozor. Funkciu je možné jednoducho zakázať. Stačí keď otvoríte Nastavenia > Súkromie > Systémové služby (dole) > Dôležité (dole) a hotovo.

Prečítajte si tiež  Na Slovensku začali predaje nových iPhonov 8/8 Plus a hodiniek Apple Watch Series 3!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.