Ak vás zaujíma zdravie batérie vášho MacBooku, operačný systém macOS vám ponúka dva jednoduché spôsoby, ako to zistiť. V tomto článku si povieme, ako skontrolovať kapacitu a kondíciu batérie vo vašom počítači a prezradíme vám aj ďalšie užitočné informácie, ktoré sa vám hodia.

Ešte predtým, než začneme, by ste mali vedieť, že MacBooky od Apple sú vybavené kvalitnými batériami, ale ako každý spotrebný materiál, aj tie majú svoju obmedzenú životnosť podobne, ako akumulátory v iPhone, alebo iPade.

Aj preto sa netreba čudovať, že po niekoľkých rokoch (zvyčajne) náročnej prevádzky je potrebné do počítača čo to zainvestovať, aby vám vedel verne slúžiť ešte nejakú tú dobu.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí. 

Návod: Ako zistiť stav batérie MacBooku

 • Na MacBooku otvorte aplikáciu Systémové nastavenia.
 • V ľavom bočnom paneli vyberte položku Batéria.
 • Teraz kliknite na zakrúžkované „i“ vedľa položky Stav batérie.
 • V hornej časti sa zobrazí aktuálny stav batérie (napr. Normálna)
 • Váš aktuálny stav batérie (napr. 89 %) sa zobrazí ako druhý.
  MacBook stav batérie
  Zdroj: SvetApple
  MacBook stav batérie
  Zdroj: SvetApple

  A ak si chcete pozrieť aktuálny počet cyklov batérie, prejdite do Systémové nastavenia > Všeobecné > Informácie > Hlásenia o systéme > Napájanie > Informácie o stave (Počet cyklov).

Kedy je čas na výmenu batérie v Macbooku?

Začnime stručne. Ak kapacita batérie poklesne pod 80 %, možno by ste mali zvážiť jej výmenu, ideálne v autorizovanom servise, kde dostanete s istotou spoľahlivý originálny náhradný diel.

Apple navyše na Slovensku ponúka aj možnosť domácich opráv, no tá sa odporúča len skúseným používateľom a navyše sa v porovnaní s cenami autorizovaného servisu zvyčajne ani veľmi neoplatí. Viac sa o tom dočítate tu.

Rovnako by ste mali vedieť, že v sekcii „Stav batérie“ v Nastaveniach systému macOS by sa malo zobraziť upozornenie, ak je batéria v zhoršenom stave a spôsobuje problémy, ako sú neočakávané vypnutia alebo strata výkonu počítača.

Apple uvádza, že väčšina batérií v moderných MacBookoch je navrhnutá tak, aby si zachovala až 80 % svojej pôvodnej kapacity aj po 1 000 úplných nabíjacích cykloch.

Aj keď je možné používať batériu s kapacitou pod 80 %, môže to viesť k zníženiu výkonu, kratšej výdrži a ďalším negatívnym vplyvom na funkčnosť zariadenia.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Na Slovensku sa už predáva nový MacBook Air 15". Takáto je cena
Môže ťa zaujímať
- Reklama -