Čo je to MP3?

Začnime formátom, ktorý je v spoločnosti rozšírenejší. Pravdepodobne tento článok nečíta nik, kto by nepoznal klasické MP3. Odjakživa (presnejšie od roku 1993) si v ňom ukladáme skladby, ktoré sa následne prehrávajú v mobiloch, MP3 prehrávačoch, autorádiách a ďalších zariadeniach.

Za jeho vysokou popularitou stoja predovšetkým vlastnosti, kedy sa plnohodnotný zvukový výstup dokáže za pomoci kompresie algoritmov (definovaných skupinou MPEG) znížiť na desatinu veľkosti pôvodného súboru. Toto všetko platí pri zachovaní vysokej kvality prehrávania, kde bežný človek nepostrehne výrazný rozdiel v kvalite.

Porovnanie veľkosti súborov v jednotlivých formátoch
Zdroj: ledgernote.com

Celý princíp formátu MP3 funguje na redundancii zvukového signálu, na základe psychoakustického modelu. V ľudskej reči to znamená, že sa zo vstupného signálu odoberú niektoré informácie, ktoré človek nepočuje, respektíve si ich neuvedomuje a vytvorí sa celok, ktorý znie stále veľmi kvalitne. MP3 sa spolieha na časové a frekvenčné maskovanie.

No a hoci MP3 znie pri prehrávaní skladieb veľmi dobre a väčšina ľudí je s nahrávkami spokojná, tento formát v sebe skrýva aj negatíva. Pokiaľ prejde kompresiou hovorené slovo, výsledky sú omnoho horšie.

Rozdiel medzi FLAC a MP3
Zdroj: off-the-beat.com

Algoritmy zvyknú potláčať začiatočnú a koncovú slabiku a tak isto skracujú pauzy medzi slovami. Ak si to po skomprimovaní prehráte, pravdepodobne budete počuť mnohé rušivé elementy.

Čo je to FLAC?

Pokiaľ patríte medzi užšiu skupinu ľudí, ktorí si hovoria „audiofili“, výraz FLAC by vám nemal byť cudzí. Táto skratka v sebe skrýva text „Free Lossless Audio Codec“ a v praxi sa používa v situáciach, kedy chcete dosiahnuť špičkovú a bezstratovú kvalitu prehrávaného obsahu.

FLAC
Zdroj: FLAC

Tento formát dokáže zachovať nahrávku v pôvodnom stave, takže nepodlieha žiadnej kompresii. Zvuk je presne taký, aký bol pôvodne vytvorený a to sa odzrkadľuje aj na veľkosti súborov. Jedna pesnička bežne dosahuje 20-50MB v závislosti od dĺžky a ďalších aspektov, takže tu musíte počítať aj s väčšími nárokmi na úložisko.

Medzi hlavné výhody formátu FLAC (pred inými bezstratovými formátmi) patrí široká podpora na mnohých platformách, za čo vďačí výpočtovo nenáročnému dekódovaniu. Tak isto sa dá aj streamovať, čo si užijete napríklad v službe TIDAL alebo Spotify HiFi.

Low-Res vs Hi-Res Audio súbory
Zdroj: Canal Midi

Žiaľ, jeho prítomnosť býva v mnohých prípadoch podmienená vyššou cenou mesačného predplatného alebo jednotlivých skladieb/albumov. Ak teda chcete počúvať hudbu bez straty kvality, bude vás to stáť o niečo viac. Nebývajú to však závratné čiastky.

Kedy používať MP3?

Keď sme si ozrejmili teóriu, prejdime na prax. Ako sme už uviedli vyššie, zvukový formát MP3 je medzi ľuďmi obľúbený a nie je to náhoda. Aj keď sú vstupné dáta „okresané“ a výrazne zmenšené, výsledok je mimoriadne kvalitný a na bežné prehrávanie skladieb ako stvorený!

Prečítajte si tiež  Apple stále pracuje na ohybnom iPhone. Ohľadom jeho technológie má však pochybnosti
Recenzia AirPods Pro
zdroj: svetapple.sk

Ak napríklad počúvate hudbu cez AirPods alebo káblové EarPods, MP3 vám bude stačiť rovnako ako doteraz. Pri behaní, ceste do práce/do školy alebo inej aktivite sa zrejme nebudete sústreďovať na jednotlivé prvky skladby tak, aby bolo potrebné použiť bezstratový formát. Mnohé lacnejšie alebo „jednoduchšie“ slúchadlá vám navyše ani neposkytnú očakávaný zážitok.

S klasickým MP3 operuje Apple Music, Spotify, Deezer a ďalšie streamovacie platformy. Jedna skladba v tomto formáte predstavuje zhruba 3-6MB miesta na vašom úložisku.

Kedy používať FLAC?

Pokiaľ vlastníte originálne CD alebo skladby, ktoré sú už vo formáte FLAC, v prvom rade potrebujete ideálne slúchadlá, reproduktory či Hifi zostavy na ich prehrávanie.

Takéto zariadenia sú pochopiteľne drahšie, no fanúšik hudby svoju vyššiu investíciu určite ocení. Za nás môžeme odporučiť napríklad slúchadlá Sony Hi-Res MDR-1000XC so špičkovým ozvučením alebo lacnejšiu alternatívu Sony MDR-1AM2. Pre fanúšikov luxusnejších produktov sú pripravené Bang & Olufsen Beoplay H95 alebo Pioneer SE-MASTER1.

Pokiaľ pátrate po prenosných reproduktoroch, čistý zvuk ponúkne napríklad Harman/Kardon GO + PLAY alebo Bang & Olufsen Beoplay Beolit 20. Z klasických domácich reproduktorov odporúčame Sony SRS-RA5000 čierny, Bang & Olufsen BeoPlay M5 či luxusný reproduktor Bang & Olufsen BeoPlay A9.

Na záver ešte spomenieme zostavy ako napríklad YAMAHA MCR-N670D, Philips TAM8905 či Sony SHAKE-X30D, ktoré sa budú cítiť skvelo či už doma v obývačke alebo vo vašej kancelárii.

Ak počúvate hudbu v aute a máte v ňom špičkový audiosystém, môžete vyskúšať porovnanie tej istej skladby vo formáte FLAC a MP3 a na základe toho posúdiť, aký je medzi nimi rozdiel. Z vlastnej skúsenosti môžem uviesť, že pri zostave Harman/Kardon Logic 7 Surround System v BMW X5 (16-reproduktorov a 600W) ľahko spozorujete kvalitu nahrávky, no pochopiteľne to vyžaduje aj správne nastavenie.

Na konci tejto časti dávame do pozornosti službu cloudconvert, ktorá dokáže pracovať aj s formátom FLAC. Upozorňujeme vás ale, že ak budete konvertovať napríklad z MP3, kvalita nahrávky sa nezmení. K dispozícii musíte mať originálnu zvukovú stopu v čo najvyššej kvalite, ktorú nájdete napríklad na klasických CD nosičoch.

Apple a FLAC

Na záver sa hodí spomenúť informáciu, o ktorej možno niektorí Apple používatelia nevedeli. Kedysi bol s podporou formátu FLAC na iOS zariadeniach problém. Bezstratové súbory bolo potrebné konvertovať do formátu Apple Lossless, čo tvorilo komplikácie.

iOS začalo podporovať FLAC až v roku 2017, príchodom iOS 11.
Zdroj: VOX

Toto sa však zmenilo ešte v roku 2017, kedy prišiel iOS 11. Pokiaľ vlastníte iPhone 7/7 Plus a novší, skladby si môžete užívať v špičkovej kvalite. Ak ste majiteľom iPhonu SE alebo iPhonu 6S a starších, tu vás žiaľ musíme upozorniť, že Apple pre podporu bezstratového formátu vyžaduje minimálne čip A10 Fusion.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 Pro Max natočil Benátky v Cinematic režime. Padne vám z toho sánka

Napíšte nám do komentára, aké máte skúsenosti s formátom FLAC a MP3 vy a s akými slúchadlami, reproduktormi, domácimi Hifi či audio-sústavami v autách ich používate. Budeme radi za všetky vaše poznatky a názory.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple.sk
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.