Bezstratové počúvanie skladieb bolo pred pár rokmi pre bežných používateľov veľkou neznámou a dnes sa z neho stáva úplne bežná téma. Streamovacie služby sa tomu prispôsobujú a tak ponúkajú rôzne rozšírenia predplatného o takzvané HiFi.

Zákazník vo väčšine prípadoch zaplatí o niečo viac, no zároveň musí počítať aj s vyššími nárokmi na úložisko či spotrebu mobilného internetu. Kým štandardná skladba vo formáte MP3 má pri 128 kbs zhruba 5 MB a pri 320 kbps cca 9 MB, pri bezstratových formátoch WAV alebo FLAC sa bavíme pokojne o 60 – 85 MB. Ak vás zaujíma táto téma podrobnejšie, viac sme sa jej venovali v tomto článku.

Aj keď sú možnosti prehrávania skladieb v najvyššej možnej kvalite veľkým prínosom pre fanúšikov hudby či jej skladateľov, veľa ľudí ich v praxi nedokáže oceniť a dokonca ani počuť. V prvom rade sú dôvodom slúchadlá a v druhom rade schopnosť definovať rozdiely medzi jednotlivými formátmi.

AirPods Max
Zdroj: www.svetapple.sk

Jednoduchý test, ktorý preverí vaše uši aj slúchadlá

Aj z tohto dôvodu vznikol na stránke npr.org jednoduchý test, kde si viete porovnať tie isté skladby v bezstratovom formáte VAW, 320 kbps (MP3) a 128 kbps (MP3). Následne si sami určíte, čo vám znelo najlepšie. Dôležité je tiež podotknúť, že samotný test nám nefungoval na iPhone. Použili sme preto Mac s prehliadačom Safari (funguje aj Chrome či Firefox).

V rámci nášho redakčného testovania sme vyskúšali slúchadlá AirPods Pro, AirPods Max a Sony Hi-Res MDR-Z1R. Najviac počuteľné rozdiely sprostredkovali posledné menované, no vzhľadom na ich cenu a zameranie to nie je zas až také veľké prekvapenie.

Priplatiť si za HiFi sa oplatí aj na AirPods Max (odporúčame to skúsiť cez kábel), no pri najmenších AirPods Pro (kde je dostupný len Bluetooth) už musíte mať vážne dobrý sluch a pri drvivej väčšine skladieb alebo žánrov tento rozdiel neoceníte. Ak ich teda vlastníte, odporúčame vám 128 kbps prípadne 320 kbps. Trápiť svoje úložisko s bezstratovým formátom nemá zmysel…

AirPods Max
Zdroj: www.svetapple.sk

Vyskúšajte si vyššie spomenutý test na vlastných ušiach a napíšte nám do komentára, ako ste dopadli a na akom hardvéri ste skladby počúvali. Budeme radi za všetky vaše odpovede.

Za tip na tento článok ďakujeme nášmu čitateľovi Michalovi 👍

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.