Pre mnohých cestujúcich je predstava o tom, že niekto na palube lietadla ignoruje pokyn na aktiváciu režimu lietadlo na svojom smartfóne dosť znepokojujúca. Vždy sa nám v hlave zrodí myšlienka, „či to náhodou nemôže ovplyvniť bezpečnosť, komunikáciu alebo navigáciu počas letu„. Tieto obavy sú pochopiteľné a zároveň úplne na mieste. Veď letecká doprava sa spolieha na prísne bezpečnostné opatrenia, aby ochránila všetkých pasažierov.

S nástupom 5G technológie však prichádza nová kapitola a diskusia o tom, či je naozaj potrebné, aby sme sa obávali mobilných signálov na palube. Možno budete prekvapení, no povinnosť aktivácie režimu lietadlo vstúpila do platnosti len v roku 2013. hoci túto funkciu mali aj staršie smartfóny, letecké spoločnosti vyžadovali, aby ste si svoj iPhone vypínali úplne. Informuje o tom Cntraveler.

Federálny letecký úrad v USA (FAA) však v danom období posúdil, že režim lietadlo nijakým spôsobom nenaruší bezpečnosť letu a preto ho povolil. Urobil to samozrejme až po konzultáciách s odborníkmi z oblasti letectva a mobilnej technológie.

Mobilný signál rušil v zriedkavých prípadoch pilotov

Piloti v lietadle a mobilný signál
Zdroj: Unsplash / Caleb Woods

S nástupom telefónov a neskôr smartfónov sa totiž objavili správy, že signál z týchto zariadení môže rušiť navigačné a pristávacie systémy lietadiel. Hoci išlo o zriedkavé situácie, v praxi mohli nastať a pre pilotov to určite nebola príjemná skúsenosť.

Pekným príkladom je klasický klikajúci zvuk v reproduktore, ktorý sa objavil vždy tesne pred tým, ako vám niekto zavolal. Mnohí z nás sa s tým už stretli. No a presne tento klikajúci zvuk mohli namiesto navigačných pokynov počuť piloti lietadiel v slúchadlách.

Teraz si predstavte, že sa to udialo v situácii, kedy v lietadle sedelo 200 ľudí. Piloti nemuseli rozumieť informáciám, ktoré dostali od riadiacej veže a celkovo tak pristávanie bolo značne rizikové.

V EÚ a Veľkej Británii čoskoro s 5G priamo na palube 

Mobil v lietadle (režim lietadlo) Wi-Fi a 5G sieť
Zdroj: Unsplash / Frederik Lipfert (úprava redakcie)

A ak ste si mysleli, že smartfóny mimo režimu lietadlo už nikdy nebude možné používať v lietadlách, tak ste boli na omyle. Už dnes si totiž počas niektorých letov môžete aktivovať napríklad Wi-Fi pripojenie a čoskoro zájdeme ešte ďalej.

Ešte začiatkom minulého roka sme vás informovali o tom, že na území Európskej únie a dokonca aj Veľkej Británie bude možné v niektorých krajinách na palube lietadiel možné využívať 5G pripojenie. To znamená, že si z lietadla budete môcť zavolať, alebo datovať rovnako, ako na zemi. Aj keď to znie trochu ako sci-fi, skutočne to bude realitou.

Ako napísal Executivetraveller, niektoré frekvencie v spektre 5G – potenciálne v pásmach „milimetrových vĺn“ majú síce krátky dosah, no vysokú kapacitu. Práve tie budú určené na mobilné pripojenie počas letu, vďaka čomu budú môcť pasažieri komunikovať so svetom aj mimo Wi-Fi, ktorá sa dnes v lietadlách stáva čoraz väčším štandardom.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 extrémne klesol na cene. Po zľave ho Slováci nakupujú ako na bežiacom páse

Európska komisia vtedy vo svojom vyhlásení uviedla, že nové pravidlá umožnia cestujúcim telefonovať a prijímať hovory, textové správy a dáta rovnako ako na zemi.

V regiónoch, kde bude 5G na palube lietadiel povolené teda neexistujú obavy z toho, že by 5G signály narušili kokpitové vybavenie. „Máme odlišné frekvencie pre 5G a nižšie nastavenia výkonu ako v USA,“ tvrdí Dai Whittingham, výkonný riaditeľ UK Flight Safety Committee ešte v roku 2022 pre stanicu BBC.

Môžem používať telefón v lietadle? Áno, ale…

Telefón v lietadle letecký režim
Zdroj: Unsplash / Javier Cañada

Už viac ako desať rokov môžete bez obáv používať telefón v lietadle na to, aby ste počúvali hudbu, pozerali stiahnutý film alebo si zahrali hru, prípadne na ňom vykonávali akúkoľvek inú činnosť, ktorá nevyžaduje mobilné pripojenie alebo pripojenie k internetu (ak počas letu nemáte k dispozícii Wi-Fi).

Hoci nové pravidlá naznačujú, že 5G v lietadlách sa stane novým štandardom, vždy sa riaďte tým, čo vám povie personál lietadla. V opačnom prípade môžete ohroziť bezpečnosť letu a spôsobiť zbytočné problémy.

My sami sme sa zatiaľ pri bežných letoch v rámci Európy nestretli s tým, že by nás letuška pred začatím letu neupozornila na to, aby sme zariadenie prepli do režimu lietadlo. Možno sa to v budúcnosti zmení, no zatiaľ treba rešpektovať aktuálne platné pravidlá a vždy počúvať personál. Prajeme vám šťastný let!

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -